Aegon III Targaryen

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
House Targaryen crest.PNG

Aegon III

House Targaryen crest.PNG
AEGON III.jpg
Aegon III by Amoka©
Informacje
Okres panowania 131AC - 157AC
Nazwa Aegon III Targaryen
Przydomki Aegon Młodszy
Aegon Zguba Smoków
Inne tytuły Król Siedmiu Królestw
Urodzony Około 120AC
Zmarły 157AC
Rodzina
Ród Targaryen
Poprzednik Aegon II
Spadkobierca Daeron I Targaryen
Sukcesor Daeron I Targaryen
Królowa 1st Jaehaera Targaryen
2nd Daenaera Velaryon[1]
Potomkowie Daeron I Targaryen
Baelor I Targaryen
Daena the Defiant
Rhaena
Elaena
Ojciec Daemon Targaryen
Matka Rhaenyra Targaryen
Kilka artykułów ma tą samą nazwę.Zobacz tę stronę ujednoznaczniającą.Disambig.png

Aegon III Targaryen, znany jako Aegon Młodszy, a później Aegon Zguba Smoków, był siódmym królem z rodu Targaryen. Na tron wstąpił po swoim wuju, Aegonie II, w wyniku Tańca Smoków. Aegon II nie zostawił po sobie męskich potomków, więc sukcesja Aegona III była możliwa dzięki wcześniejszym roszczeniom jego matki do tronu (With Aegon II leaving no male heirs, the ascension of Aegon III is a possible dynastic vindication of his mother's claim to the throne). W dzieciństwie miał smoka o imieniu Chmura.

Wygląd

Aegon zawsze ubierał się w czarne stroje. Był blady, chudy i nigdy się nie uśmiechał, z powodu wspomnień o matce zabitej przez smoka wuja. Nosił krótką brodę, ale wąsów nigdy nie zapuścił. Jego korona była smukłą, złotą obręczom.[2] Nie wiadomo zbyt wiele o jego charakterze, poza tym, że udało mu się utrzymać królestwo zjednoczone po wojnie domowej. Aegon miał ciemne, purpurowe oczy i jasne, srebrne włosy.[3]

Biografia

Młodość

Urodzony w 120AC, Aegon był pierwszym synem swego ojca, Księcia Daemona Targaryena, i czwartym dzieckiem matki, Księżniczki Rhaenyri Targaryen. Zgodnie z Targaryeńską tradycją w jego kołysce zostało umieszczone smocze jajo, z którego potem wykluł się Chmura. Aegon otrzymał imię po Aegonie Zdobywcy. Druga żona jego dziadka, Alicent Hightower, która wcześniej nazwała tak swojego syna, uznała, że Rhaenyra i Daemon próbują użyć tego imienia nieco przeciw niej. Ze względu na fakt, że w rodzinie królewskie było w tym samym czasie dwóch młodych Targaryenów o imieniu Aegon, syn Rhaenyri był znany jako Aegon Młodszy, podczas gdy syna Alicent zwano Aegonem Starszym. Aegon miał trzech starszych braci z pierwszego związku matki: Jacaerysa Velaryona, Lucerysa Valaryona i Joffrey'a Velaryona. Dwa lata po jego narodzinach, Rhaenyra urodziła kolejnego syna: Viserysa, nazwanego na pamiątkę ich dziadka. Aegon żył z matką, ojcem i braćmi na Smoczej Skale, antycznej siedzibie rodu Targaryen, gdzie jego matka była Księżniczką Smoczej Skały. Gdy jego dziadek umarł w 129AC, Viserys wraz z rodziną byli daleko od stolicy, a Rhaenyra po raz szósty zaszła w ciążę. Narodziłaby się jedyna siostra Aegona, o imieniu Visenya, niestety dziewczynka zmarła w łonie.

Taniec Smoków

Wojna o sukcesję rozpoczęła się po śmierci dziadka Aegona, króla Viserysa I Targaryena. Chociaż matka Aegona została wyznaczona przez Viserysa I na następczynię tronu, Aegon Starszy, przyszywany wuj Aegona, koronował się w Królewskiej Przystani na Aegona II. Tak rozpoczęła się wojna domowa, znana jako Taniec Smoków. W 129AC z rozkazu ich przyrodniego brata, Jacaerysa Velaryona, Aegon i jego młodszy brat, Viserys, zostali wysłani do Essos, podczas gdy ich matka Rhaenyra zabezpieczała Żelazny Tron. Podczas podróży statkiem, Gay Abandon, zostali pojmani przez statki Królestwa Trzech Córek. Aegon uciekł po raz pierwszy lecąc na swym smoku Chmura, ale Viserys został porwany przez Sharako Lohara. Aegon musiał przylgnąć do szyi smoka do póki nie dotarli na Smoczą Skałę, gdzie przekazał wiadomość o tym co ich spotkało. Lot tak przeraził Aegona, że gdy znalazł się na wyspie był blady, trząsł się i stracił kontrolę nad pęcherzem. Aegon nigdy więcej nie poleciał, a Stormcloud umarł na Smoczej Skale od ran odniesionych w czasie lotu. Dowiedziawszy się, co się stało, w obawie o życie Viserysa, brat Aegona, Jacaerys poleciał na ratunek na swoim smoku, ale zginął w walce, która wybuchła.

Gdy matka Aegona Rhanyra zajęła Królewską Przystań w 130AC, mianowała go swoim podczaszym po tym jak dołączył do niej ze Smoczej Skały. W tym czasie Aegon nie mówił ani słowa. Po szturmie na Smoczą Jamę, on i jego matka zostali zmuszeni do ucieczki ze stolicy. Rhaenyra niemal oszalała z żalu po utracie swojego smoka, Syraxa, i wszystkich dzieci, z wyjątkiem Aegona, odmówiła rozstania się z nim, a chłopiec stał się "bladym cieniem" swej matki[4]. Po powrocie na Smoczą Skałę, na zamku zobaczyli zwęglone zwłoki kasztelana i paru innych ludzi, lojalnych wobec Rhaenyri. Aegon pierwszy zorientował się co się stało i płacząc krzyczał "Mamo, leć!", lecz było już za późno. Zostali wprowadzeni na dziedziniec, gdzie już czekał na nich Aegon II. Młody Aegon patrzył z przerażeniem, jak smok wuja, Sunfyre, pożera jego matkę[4]. Aegon pozostał z psychicznymi bliznami, które ugruntowały jego nienawiść i strach przed smokami. Po śmierci Rhaenyri Ser Alfred Broome zasugerował Aegonowi II by zabić chłopca, ale król postanowił zamknąć bratanka w lochach Smoczej Skały. Śmierć jego matki nie zakończyła wojny; przypuszczalnie jej zwolennicy prowadzili wojnę dalej pod sztandarem Aegona Młodszego. Po śmierci Aegona II pół roku później, Aegon objął w 131AC tron jako Aegon III.

Panowanie

Jako, że w momencie przejęcia tronu miał on 11 lat, kilku regentów i królewskich namiestników rządziło w imieniu Aegona, do póki nie osiągnął wieku męskiego. Ich rywalizacje o to stanowisko są znane jako Wojna Regentów. Ostatecznie Aegon mianował swojego brata, księcia Viserysa, królewskim namiestnikiem, który służył mu do końca jego panowania. Jako król Aegon III rządził długo i dobrze w Siedmiu Królestwach, choć często jest obwiniany o śmierć ostatniego smoka, czuł wielką niechęć do tych stworzeń, ponieważ był świadkiem jak jego matka została pożarta przez bestię wuja[5]. Choć również maesterzy mogli odegrać rolę w śmierci smoków. Aegon III stał się znany jako "Aegon Zguba Smoków", mimo późniejszych starań o przywrócenie tych stworzeń i ich jaj. Sprowadził nawet dziewięciu magów zza morza, którzy mieli wykluć pozostałe jaja[6]. Aegon ożenił się ze swoją kuzynką Jaehaerą Targaryen pod koniec Tańca Smoków, ale małżeństwo zakończyło się bezdzietnie. Po jej śmierci, Aegon poślubił Daenaerę Velaryon, która dała mu dwóch synów, Daerona, zwanego Młodym Smokiem, i Baelora, późniejszego Baelora Błogosławionego, oraz trzy córki Daenę Dewiantkę, Rhaenę i Elaenę. Jego córki były znane jako "Trzy Dziewice w Wieży", po tym jak Baelor, tuż po swojej koronacji, zamknął swoje siostry (również Daenę, która była jego żoną) w Krypcie Dziewic.

Dziedzictwo

Po śmierci Aegona III w 157AC, korona przypadła jemu czternastoletniemu synowi Daeronowi. Aegon mówił, że zawsze był zasmucony głupotą swoich synów, która niemal rozdawła królestwo. Po bezdzietnej śmierci obu synów, brat Aegona, Viserys, został koronowany. Viserys mógł przedłużyć ród, dzieki wojemu synowi, również nazwanego Aegonem. Linia Aegona nie zakończyła się całkowicie. Córka Aegona, Daena zwana "Dewiantką", miała dziecko ze swoim kuzynem, księciem Aegonem, które nazwała Daemon. Daemon Balckfyre był uznanym synem Aegona IV, pierwszym z pretendentów do tronu z lini Blackfyre, i zakwestionował prawa do Żelaznego Tronu swojego przyrodniego brata Daerona II Targaryena. Daemon utworzył swój własny Ród Blackfyreów i miał dziewiątkę dzieci (siedmiu synów i dwi córki). Linia Blackfyre'ów ciągneła się do 260AC, gdy Maelys Blackfyre zginął w Wojnie Dziewięciogroszowych Królów. Księżniczka Elaena Targaryen również kontynuowała linię Aegona. Wyszła za mąż trzy razy, dwa razy z rozkazu króla i raz z miłości. Poza tym związała się z kuzynem, Alynem Valaryonem, z którym miała dwoje dzieci: Jona i Jeyne Waters. Potomkowie Jona żyją do dziś, pod nazwiskiem Longwaters. Elaena miała pięcioro dzieci z prawego łoża, choć nie wiadomo, kim byli jej mężowe, ani z którego małżeństwa są te dzieci.

Rodzina

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
Arryn
 
Daella
 
 
 
 
 
Baelon
 
Alyssa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aemma Arryn
 
 
 
 
 
Viserys I
 
 
 
 
 
Alicent Hightower
 
Daemon*
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
nieznany syn
 
Baelon
 
Rhaenyra
 
Daemon*
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon III
 
Viserys II
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor
 

Podczas Tańca Smoków

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
Velaryon
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
Aemma
Arryn
 
Viserys I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicent
Hightower
 
 
Daemon*
 
Rhea
Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
Velaryon
 
Daemon*
 
Laenor
Velaryon
 
Rhaenyra
 
Daemon*
 
son
 
Baelon
 
Aegon
II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Baela
 
Jacaerys
Velaryon
 
Lucerys
Velaryon
 
Joffrey
Velaryon
 
Aegon
 
Viserys
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor


*Książe Daemon Targaryen był żonaty z Lady Rheą od 97AC do 115AC. Następnie w 115AC poślubił Lady Laenę; małżeństwo to trwało aż do śmierci Laeny w 120AC. Tego samego roku Daemon poślubił swoją siostrzenicę Księżniczkę Rhaenyrę.


Przypisy

  1. A World of Ice and Fire, "Daeron I Targaryen Targaryen" entry.
  2. Targaryen Kings. (November 1, 2005) So Spake Martin
  3. The Rogue Prince.
  4. 4,0 4,1 Księżniczka i Królowa.
  5. Gra o Tron, Rozdział 23, Daenerys III.
  6. Nawałnica Mieczy, Rozdział 54, Davos V.