Bóg o Wielu Twarzach

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bóg o Wielu Twarzach, zwany Tym o Wielu Twarzach, jest bóstwem czczonym przez Ludzi Bez Twarzy, gildię skrytobójców w Wolnym Mieście Braavos.

Założyciel Ludzi Bez Twarzy uważał, że wszyscy niewolnicy z Valyrii modlili się o wybawienie do tego samego boga śmierci, tylko w różnych ucieleśnieniach. Dlatego w Qohorze Bóg o Wielu Twarzach nazywany jest Czarnym kozłem, w Yi Ti - Lwem Nocy, a w Wierze w Siedmiu - Nieznajomym.[1]

Wiara w jednego boga w różnych ucieleśnieniach lub z wieloma "twarzami" znajduje odzwierciedlenie w Domu Czerni i Bieli gildii, świątyni z wieloma wyobrażeniami boga śmierci, w tym Nieznajomego z Wiary w Siedmiu.

Wierzenia

Wyznawcy Boga o Wielu Twarzach wierzą, że śmierć jest miłosiernym końcem cierpienia. Za opłatą gildia przyznaje "dar" śmierci każdemu na świecie. Uważają, że skrytobójstwo to sakrament dla ich boga. W świątyni gildii ci, którzy szukają końca swych cierpień mogą wypić z czarnego kielicha, który gwarantuje bezbolesną śmierć.

Ludzie Bez Twarzy zrzekają się swojej tożsamości na rzecz służby Bogu o Wielu Twarzach. Zabijają tylko cele, do których zostali wynajęci, sami nie mogą wybrać, kto jest wart otrzymania "daru".

Przypisy

  1. Uczta dla Wron, Rozdział 34, Cat znad Kanałów.