Bitwa w Szepczącym Lesie

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa w Szepczącym Lesie
Błąd przy generowaniu miniatury
Error code: 127
[1] [2] [3] [4] [5]
Konflict Wojna Pięciu Królów
Data 298AC
Miejsce Okolice Riverrun
Wynik Decydujące zwycięstwo Starków
Walczące strony
Ród Lannisterów Ród Starków
Dowódcy
Ser Jaime Lannister Robb Stark
Wielkość sił
Kilkuset ludzi Ponad 5000
Ofiary
Cały oddział rozbity
Jaime Lannister (pojmany)
Małe
Eddard Karstark
Torrhen Karstark
Daryn Hornwood

Bitwa w Szepczącym Lesie to jedna z kluczowych bitew w pierwszym okresie Wojny Pięciu Królów. Zakończyła się ona zwycięstwem Starków i była pierwszym etapem w przełamaniu oblężenia Riverrun[6].

Tło

Pierwszy etap inwazji Lannisterów na Dorzecze zakończył się ich zwycięstwem. Ser Jaime Lannister rozbił armie tamtejszych lordów bitwach pod Złotym Zębem oraz Riverrun, biorąc do niewoli dziedzica Dorzecza, ser Edmure Tully oraz wielu jego rycerzy, po czym przystąpił do oblężenia Riverrun, głównego zamku Dorzecza oraz rodowej siedziby Rodu Tully. W tym samym czasie ojciec Jaimea, lord Tywin, utrzymywał przeprawy na wschodzie, ubezpieczając w ten sposób siły swojego syna działające w Dorzeczu.

Tymczasem, o czym Jaime nie wiedział, Robb Stark zawarł sojusz z Rodem Freyów z Bliźniaków, dzięki czemu jego armia mogła przekroczyć Trident, wzmocniona o żołnierzy lorda Freya. Robb ruszył na Riverrun, z zamiarem otoczenia sił niczego nie spodziewających się Lannisterów oraz przerwania oblężenia rodowej siedziby swojej matki. Po drodze, do armii Roba dołączyły także siły Mallisterów z Seagardu oraz niedobitki rozbitych armii lordów Dorzecza. Cały marsz Robba udało się utrzymać w tajemnicy dzięki ser Bryndenowi Tullyemu oraz jego zwiadowcom, którzy likwidowali patrole Lannisterów, krążące wokół obozów oblegających Riverrun.

Bitwa

Po tym jak Clement Piper przegrał z Jaimem bitwę pod Złotym Zębem, jego syn, wraz z pięćdziesięcioma ludźmi, gnębił podjazdami kolumny zaopatrzeniowe sił Lannisterów, które oblegały Riverrun[7], ale gdy w okolicach pojawiła się armia Robba, natychmiast połączył z nim siły. Aby wywabić ser Jaime z jego obozu, Robb wysłał niewielką grupę żołnierzy, dowodzonych przez Blackfisha, którzy dodatkowo nieśli ze sobą sztandar Tullych. Jaime uznał, że ma przed sobą ludzi, którzy likwidowali jego zwiadowców. Zebrał więc wokół siebie kilkusetosobowy oddział i natychmiast ruszył w pościg. Blackfish rozpoczął wtedy odwrót, wciągając oddział Jaimea w głąb Szepczącego Lasu, gdzie główne siły Robba przygotowały już zasadzkę.

Na dźwięk wojennego rogu, oddziały lady Mormont, Greatjona, lorda Rickarda, ser Stevrona Freya oraz lorda Jasona Mallistera, ruszyły do ataku z trzech stron, zamykając oddział ser Jaimea w kleszczach i całkowicie go rozbijając. Według słów Theona Greyjoya, na każdych dziesięciu zabitych żołnierzy Lannisterów, przypadł tylko jeden poległy człowiek Starków[6]. Kiedy ser Jaime zrozumiał że przegrał bitwę, próbował przebić się do Robba i zabić go, ale został obezwładniony i pojmany, jednak przedtem zdążył zabić trzech ludzi ze straży przybocznej Robba, Daryna Hornwooda oraz braci Kastarków, Eddarda i Torrhena.

Oprócz Jaimea, do niewoli dostało się wielu znacznych rycerzy oraz lordów. Między innymi lord Gawen Westerling, lord Quenten Banefort, ser Garth Greenfield, lord Regenard Estren, ser Tytos Brax, Mallor Dornijczyk, Willem Lannister oraz kuzyni Lannisterów, Cleos i Tion Freyowie.

Skutki bitwy

Z powodu pojmania ser Jaimea, armia Lannisterów oblegająca Riverrun została pozbawiona przywódcy, co miało doprowadzić do jej klęski w nadchodzącej bitwie obozów. Dodatkowo, posiadanie tak znaczącego jeńca, dało Starkom silną kartę atutową w przypadku wymiany jeńców lub negocjowaniu warunków pokojowych. Jednakże śmierć Eddarda i Torrhena Karstarków, zasiało ziarno zemsty w sercu lorda Rickard, które już niedługo miało wydać straszliwe owoce.

Po swoim pierwszym zwycięstwie, Robb Stark przegrupował swoje siły i uderzył na niczego nie spodziewającą się armię Lannisterów, która oblegała Riverrun.Przypisy

  1. Gra o Tron, Catelyn Chapter 63: To the left (which probably corresponds with West) Robb Stark's force.
  2. Gra o Tron, Catelyn Chapter 63: Maege Mormont's warhorn, a long low blast that rolled down the valley from the east.
  3. Gra o Tron, Catelyn Chapter 63: To east and west, the trumpets of the Mallisters and Freys blew vengeance.
  4. Gra o Tron, Catelyn Chapter 63: Północ, where the valley narrowed and bent like a cocked elbow, Lord Karstark.
  5. Gra o Tron, Catelyn Chapter 63: Across the valley to the far ridge, she (Catelyn Tully) saw the Greatjon's riders emerge from the darkness beneath the trees.<
  6. 6,0 6,1 Gra o Tron, Rozdział 63, Catelyn X.
  7. Gra o Tron, Rozdział 69, Tyrion IX.
ToTranslate.png
Ten artykuł lub sekcja jest nieprzetłumaczony. Możesz pomóc Wiki „Pieśni Lodu i Ognia” przetłumaczyć go.