Bractwo bez Chorągwi

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bractwo bez Chorągwi - Sir-Heartsalot ©

Bractwo bez Chorągwi, zwani też „Rycerzami z Pustego Wzgórza” i „Zapomnianą Drużyną” to grupa banitów, która walczy z Lannisterami w imię króla Roberta. Początkowo grupa składa się z żołnierzy i szlachetnie urodzonych. Namiestnik króla, Eddard Stark, wysyła ich, by złapali Gregora Clegane. Potem walczą z Lannisterami. Liczba członków wzrasta, przyłączają się do nich żołnierze z innych bitew i ludzie szukający kryjówki przed walkami. Po śmierci ich przywódcy, Berica Dondarriona, Bractwu przewodzi ożywiona Catelyn Tully. Pod jej przywództwem Bractwo skupia się, zamiast na wymierzaniu sprawiedliwości i ochronie wiejskiej ludności, na zemście na rodzie Lannisterów i ich sojusznikach, głównie Freyach za Krwawe Gody.

Początki Bractwa

Bractwo założyli Beric Dondarrion i Thoros z Myr. Do Królewskiej Przystani docierają wieści o grasujących najeźdźcach w Dorzeczu. Eddard Stark wysyła ludzi pod dowództwem Berica Dondarriona ( w tym kilku swoich), by powstrzymać grabieżców i wymierzyć im sprawiedliwość. Według świadków, najeźdźcom przewodzi ogromny człowiek. Eddard domyśla się, że jest to ser Gregor Clegane.

Beric prowadzi swoich ludzi w pułapkę, sam zostaje zabity przez ser Gregora. Potem zostaje przypadkiem wskrzeszony przez Thorosa w czasie obrzędów pogrzebowych. Przywrócony do życia Beric przysięga wierność królowi Robertowi i kontynuuje poszukiwanie Gregora. Po śmierci Roberta i przejęciu Żelaznego Tronu przez Lannisterów, ludzie Berica stają się banitami, ale dalej walczą o sprawiedliwość dla ludu w imię króla Roberta i Eddarda Starka.

W późniejszej rozmowie Tywina Lannistera ze swoim synem Tyrionem okazuje się, że najeźdźcy mieli wciągnąć Eddarda w pułapkę, pojmać go i wymienić za Tyriona, który był więźniem Catelyn Tully. Jednak Eddard został wcześniej ranny i nie mógł sam poprowadzić ludzi, dlatego przekazał dowództwo Bericowi.

Banicja

Członkowie i towarzysze bractwa - Gendry, Arya Stark, Anguy, Cytryn Cytrynowy Płaszcz, Beric Dondarrion, Thoros z Myr, Edric Dayne, Tom z Siedmiu Strumieni i Harwin; mustamirri ©

Gdy grupa zostaje wysłana na pierwszą misję, Clegane jest banitą, ale po śmierci Roberta Baratheona i aresztowaniu Eddarda, role się odwracają. Teraz Clegane walczy w imię prawa a Beric i jego ludzie są ścigani. Thoros z Myr mówi potem Aryi, że niektórzy członkowie Bractwa chcieli się poddać, ale przekonał wszystkich do walki w imieniu króla Roberta i ochrony ludu.

Bractwo stosowało partyzanckie taktyki przeciwko najeźdźcom. Najpierw celami byli Lannisterowie i ich sprzymierzeńcy, ale potem uznali, że ich celem jest ochrona wiejskiego ludu przed każdym zagrożeniem. Dlatego ich celami stali się też łupieżcy z Północy i inni ludzie wyjęci spod prawa.

Jest to czas świetności Bractwa. Jego członkowie wierzą w szlachetność swojej sprawy i zyskują poparcie wiejskiego ludu, od którego dostają czasem informacje a czasem jedzenie. Udaje im się dopaść wrogów, dalej wierzą w sprawiedliwość swych czynów – ich więźniowie zawsze maja prawo do sądu przez walkę. Dondarrion ginie kilka razy, ale zostaje wskrzeszony przez Thorosa. Większość ludzi z Bractwa nie chce w to wierzyć, uważają, że Dondarrion został tylko ranny a Thoros jest dobrym uzdrowicielem.

Bractwu udaje się pojmać Aryę Stark i Sandora Clegane. Zabierają ich do swojej kryjówki. Beric postanawia zatrzymać Aryę do czasu gdy jej krewni z rodu Tullych dadzą im okup. Sandor jest sądzony za potworności jakich się dopuścił dla Lannisterów. Beric oskarża Sandora o zabicie chłopca rzeźnika, Mycah, ale pozwala mu na sąd przez walkę. Sam walczy z Sandorem używając swego płonącego miecza. Sandor zabija Berica i Bractwo pozwala mu odjeść, zabiera jednak jego rzeczy. Thoros wskrzesza Berica. Arya ucieka od bractwa, ale zostaje złapana przez Sandora.

Zamiana dowództwa

Plik:Magajaga Stoneheart.JPG
Pani Kamienne Serce - nowa przywódczyni Bractwa, Magajaga ©

Po Krwawych Godach Bractwo znajduje ciało Catelyn Tully. Harwin i Dondarrion proszą Thorosa, by ją wskrzesił. Thoros odmawia, bo jest martwa zbyt długo. Dondarrion daje jej pocałunek życia, oddając swoje życie za jej. Nie wiadomo dlaczego oddał za nią życie. Rozkładające się ciało Catelyn zostaje wskrzeszone. Ledwo może mówić przez rozcięcie na gardle, ale wychrypuje rozkazy, które są ledwo zrozumiałe. Przyjmuje imię Pani Kamienne Serce i zostaje nowym przywódcą Bractwa.

Pod dowództwem ożywionej Catelyn Tully Bractwo szykuje zemstę na jej wrogach. Celam są uczestnicy Krwawych Godów, głównie ród Freyów.

W epilogu Nawałnicy Mieczy Bractwo dopada Petyra Freya. Gdy Merrett Frey przyjeżdża z okupem widzi, że Petyra już powieszono. Merrett zostaje również powieszony.[1] Później Ryman Frey wpada w zasadzkę Bractwa i zostaje powieszony razem ze swoimi ludźmi.

Thoros uważa, że od tej pory Bractwo upadło tak nisko, że nie różni się od innych wyjętych spod prawa.

Bractwo pojmuje Brienne z Tarthu i jej towarzyszy - Podricka Payne oraz Ser Hyle’a Hunta, którzy razem szukali Sansy Stark i Aryi Stark. Brienne i Jaime przysięgli przed śmiercią Catelyn, że znajdą Sansę i Aryę. Ożywiona Catelyn rozpoznaje Brienne, ale nie interesuje ją wdawanie się w dyskusję. Brienne ma przy sobie pieczęć młodego króla Tommena i miecz od Jaimie’go – Wierny Przysiędze. Catelyn każe jej zabić Jaime’go Lannistera, albo sama zginie. Brienne odmawia, ponieważ Jaime uratował ją i wierzy, że się zmienił. Catelyn każe powiesić ją i jej towarzyszy. W ostatniej chwili przed powieszeniem Brienne wykrzykuje jakieś słowo.[2]

Znani członkowie

Obecni


Dawni członkowie

Sprzymierzeńcy

Cytaty o Bractwie

Jesteśmy tu braćmi. Świętymi braćmi, którzy poprzysięgli wierność królestwu, naszemu bogu i sobie nawzajem.[3]

- Thoros z Myr


Tom: Bractwo bez chorągwi. – Tom Siódemka uderzył w strunę. – Rycerze wydrążonego wzgórza.

Ogar: Dondarrion jest rycerzem, ale reszta to najnędzniejsza banda wyjętych spod prawa banitów i wyrzutków, jakich w życiu widziałem. Sram ludźmi więcej wartymi od was. [3]

- Sandor Clegane do Toma

Przypisy

  1. Nawałnica Mieczy, Wystąpił błąd w drugim parametrze.
  2. Uczta dla Wron, Rozdział 41, Alayne II.
  3. 3,0 3,1 Nawałnica Mieczy, Rozdział 34, Arya VI.