Gra o Tron-Rozdział 1

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bran I
Gra o Tron Rozdział
AGameOfThrones.jpg
POV Bran Stark
Strona US HC (Other versions)
Chronologia rozdziałów(Wszystkie)
Prolog ← Bran I → Catelyn I

Bran II

Lord Eddard Stark wymierza sprawiedliwość dezerterowi z Nocnej Straży, a Jon Snow odnajduje kilka osieroconych szczeniaków wilkora, których matkę zabił jeleń. Każde dziecko Eddarda otrzymuje jednego szczeniaka, nawet Jon Snow, który dostaje szczeniaka-albinosa.

Streszczenie

Jest dziewiąty rok lata.[1] Siedmioletni Bran jedzie ze swoim ojcem lordem Eddardem Starkiem i dwudziestoma jego ludźmi by zobaczyć, jak wymierza się królewską sprawiedliwość. To pierwszy raz, gdy pozwolono mu się przyłączyć. Starszy brat Brana, Robb, sądzi, że skazańcem musi być dziki na służbie Mance'a Raydera, króla za murem, przez co Bran wspomina opowieści, które Stara Niania opowiadała mu o dzikich.

Na miejscu okazuje się, że skazaniec jest dezerterem z Nocnej Straży, który stracił uszy i palce z powodu odmrożeń. Jest stary i odziany w wyblakłą czerń.[2] Przyprowadzają go przed oblicze lorda Eddard, a on wypytuje go krótko. Potem dwóch strażników przywleka mężczyznę do pieńka, a Theon Greyjoy, podopieczny Eddara, przynosi jego miecz z valyriańskiej stali - Lód. Lord Stark wydaje wyrok (dezercja z Nocnej Straży jest karana śmiercią) i unosi miecz. Jon Snow, bękarci brat Brana mówi mu, żeby przyglądał się i nie odwracał wzroku, więc chłopiec obserwuje, jak ojciec odcina głowę mężczyzny jednym ciosem. Głowa ląduje koło Theona, który wybucha śmiechem i kopie ją. Jon pod nosem nazywa Greyjoya osłem i chwali Brana za jego postawę podczas egzekucji.

W drodze powrotnej do Winterfell Robb i Jon sprzeczają się o to, czy dezerter zginął odważnie, po czym ścigają się konno do mostu, zostawiając Brana na jego kucyku z tyłu. Eddard podjeżdża do syna i pyta się go, czy wie, dlaczego ściął skazańca osobiście. Bran odpowiada, że to był dziki. Lord Stark poprawia, że był on dezerterem, po czym wyjaśnia, że Pierwsi Ludzie - których Starkowie są potomkami - wierzyli, że człowiek, który wydaje wyrok powinien go osobiście wykonać, bo inaczej skazywanie ludzi na śmierć stałoby się dla niego zbyt wygodne. Starkowie wciąż przestrzegają tej tradycji.

Sprawiedliwość Neda. Autorem jest Abe Papakhian

Jon woła do nich z przodu, żeby przyjechali i zobaczyli, co znalazł razem z Robbem. Na miejscu spotykają Robba trzymającego coś w rękach, stojącego przy zwłokach wilka większego od kuca Brana. Jon poprawnie identyfikuje zwierzę jako wilkora. Theon komentuje, że wilkorów nie widziano na południe od Muru od dwustu lat. Wtedy Bran zauważa, że Robb trzyma szczeniaka, a gdy starszy brat uspokoił go, Bran głaszcze wilczka. Potem Jon daje mu kolejne szczenię.

Kiedy badają zwłoki suki, odnajdują ogromny kawał poroża, tkwiący z jej gardle. Żołnierze z oddziału uznają to za zły omen. Theon oferuje, że zabije szczeniaki, ale Bran protestuje. Eddard początkowo uważa, że zabicie ich będzie najlepsze, ale zmienia zdanie, kiedy Jon wykazuje, iż szczeniaków jest pięć - po jednym dla każdego dziecka Eddarda z prawego łoża. Ponieważ wilkor jest zwierzęciem herbowym Starków, bogowie chcieli, by były przez nich znalezione. Bran wraz ze wszystkimi uświadamia sobie, że porównanie jest trafne dlatego, że Jon nie wymaga szczenięcia dla siebie.

Robb i Bran deklarują, że chcą osobiście opiekować się szczeniętami. Eddard podkreśla, że muszą je sami karmić i wychowywać, a nie zostawiać tego służącym; muszą też traktować je dobrze, żeby nie stały się niebezpieczne, kiedy dorosną. Obaj chłopcy zapewniają, że pozwolą wilkorom umrzeć. Kiedy już zaczynają się oddalać, Jon słyszy jakiś dźwięk, cofa się i odnajduje szóste młode, albinosa o czerwonych oczach, który odczołgał się od zwłok matki. Theon uważa, że albinos zdechnie szybciej od pozostałych, ale Jon sprzeciwia się i bierze go dla siebie.

Lista postaci


Wspomniane miejsca i terminy


Przypisy

  1. Pory roku w Westeros mają zróżnicowaną długość, zwykle trwają co najmniej kilka lat.
  2. Zdaje się, że jest to Gared z Prologu

This page uses content from Wikia. The original content was at A_Game_of_Thrones:_Chapter 01. The list of authors can be seen in the page history. As with the Wiki Westeros, the content of Wikia is available under the GNU Free Documentation License.

Linki zewnętrzne