Gra o Tron-Rozdział 18

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Catelyn IV
Gra o Tron Rozdział
AGameOfThrones.jpg
POV Catelyn
Strona US HC (Other versions)
Chronologia rozdziałów(Wszystkie)
Catelyn III
Bran III ← Catelyn IV → Jon III

Catelyn V

Catelyn i Ser Rodrik docierają statkiem do Królewskiej Przystani. Na tajnym spotkaniu z Petyrem Baelishem i Varysem lady Stark dowiaduje się, że nóż zabójcy należy do Tyriona Lannistera.

Streszczenie

Kiedy Burzowy Tancerz przygotowuje się do dokowania w Królewskiej Przystani, do stojącej na pokładzie Catelyn przyłącza się ser Rodrik Cassel. Lady Stark zauważa, że rycerz wygląda znacznie lepiej niż w ciągu ostatnich dni. Podczas podróży Rodrikowi chronicznie dokuczały objawy choroby morskiej, przez co musiał zgolić swoje zanieczyszczone bokobrody.

Błąd przy generowaniu miniatury
Error code: 127
Petyr "Littlefinger" Baelish, Starszy nad Monetą - © Sardag

Kiedy kapitan Moreo Tumitis ich zostawia, Catelyn i Rodrik naradzają się, jak przeprowadzić śledztwo w sprawie sztyletu. Lady Stark sugeruje, żeby zapytać o niego zbrojmistrza Czerwonej Twierdzy, Ser Arona Santagara, który mógłby rozpoznać broń. Rodrik przypomina jej, że muszą być ostrożni, żeby nikt nie odkrył jej tożsamości. Wtedy Catelyn przypomina sobie o lordzie Petyrze Baelishu, królewskim Starszym nad Monetą. Baelish — wciąż znany pod przydomkiem “Littlefinger”, nadanym mu przez jej brata Edmure'a — wychowywał się razem z nią w Riverrun jako podopieczny lorda Hostera. Byli ze sobą blisko do momentu, kiedy Petyr wyzwał narzeczonego Catelyn, Brandona Starka, na pojedynek o jej rękę. Brandon oszczędził rywala tylko dlatego, że dziewczyna wstawiła się za nim. Po wyzdrowieniu Petyr został odesłany i od tamtej pory Catelyn go nie widziała. Rodrik proponuje, że sam pójdzie do Twierdzy, bo skoro nie ma swoich bokobrodów, to nawet jego nieliczni znajomi nie byliby w stanie go rozpoznać.

Po wyjściu na ląd zatrzymują się w skromnej starej gospodzie, którą wskazał im kapitan statku. Kiedy Rodrik udaje się do zamku, Catelyn próbuje się zdrzemnąć, ale budzą ją strażnicy miejscy. Pokazują jej wyciśniętą w szarym wosku pieczęć z przedrzeźniaczem, godłem Baelisha. Przygotowując się do wyjścia ze strażnikami (którzy nie rozpoznają jej), lady Stark rozmyśla, skąd Petyr wiedział o jej przybyciu do Królewskiej Przystani i dochodzi do wniosku, że jest ro sprawka kapitana Burzowego Tancerza.

Catelyn zostaje odeskortowana do pokoju w wieży, zajmowanego przez Petyra. Kiedy pyta go, skąd wiedział o jej pobycie w mieście, ten odpowiada, że Varys wie o wszystkim, co się tu dzieje. Przyznaje jednak, że eunuch nie ma pojęcia, jaki jest cel jej wizyty. Catelyn kłamie, że po prostu tęskniła za widokiem swojego męża i córek. Baelish w to nie wierzy i prosi lady Stark, by pozwoliła mu sobie pomóc.

Nim Catelyn może odpowiedzieć, dołącza do nich Varys. Po okazaniu przesadnej uprzejmości prosi, aby pokazać mu sztylet. Lady Stark jest osłupiona, widząc, że Varys wie o rzeczach, o których nikt nie był w stanie się dowiedzieć. Oddaje im sztylet, żeby go zbadali. Po obejrzeniu broni Petyr wyjawia, że należała ona do niego, dopóki nie przegrał jej w zakładzie, stawiając na zwycięstwo ser Jaime'a Lannistera na turnieju w dzień imienia księcia Joffreya. Objaśnia, że kiedy ser Loras Tyrell wysadził Jaimego z siodła, sztylet przeszedł w ręce Tyriona Lannistera.

Lista postaci

Występują:

Wspomniane:

Wspomniane:

Wspomniane:

Wspomniane miejsca

Linki zewnętrzne

Przypisy

This page uses content from Wikia. The original content was at Gra o Tron: Chapter 18. The list of authors can be seen in the page history. As with the Wiki Westeros, the content of Wikia is available under the GNU Free Documentation License.