Gra o Tron-Rozdział 4

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eddard I
Gra o Tron Rozdział
AGameOfThrones.jpg
POV Eddard Stark
Strona US HC (Other versions)
Chronologia rozdziałów(Wszystkie)
Daenerys I ← Eddard I → Jon I

Eddard II

Król Robert Baratheon przybywa do Winterfell, by zaoferować Eddardowi pozycję Królewskiego Namiestnika i ożenić swojego dziedzica, księcia Joffreya z jego córką Sansą.

Streszczenie

Orszak króla, trzystu ludzi, wjeżdża do Winterfell. Eddard rozpoznaje Jaime'a i Tyriona Lannisterów, następce tronu - Joffreya oraz Sandora Clegane'a, ale nie poznaje swojego dawnego przyjaciela, króla Roberta dopóki go on nie woła. Ned jest wstrząśnięty, widząc, że Robert - ogromny, brodaty mężczyzna strzeżony przez dwóch gwardzistów - przytył osiem kamieni (50kg) odkąd spotkali się po raz ostatni. Było to dziewięć lat temu, gdy połączyli siły by pokonać Balona Greyjoya, który ogłosił się królem Żelaznych Wysp. Eddard składa Robertowi głęboki ukłon, gdy królowa Cersei i jej młodsze dzieci wychodzą z domu na kołach. Po wszystkich formalnościach, na przykład przedstawieniu dzieci z obu stron, Robert nalega, by zaprowadzono go do krypt, gdzie leżą pochowani Starkowie. Król chce okazać zmarłym szacunek. Królowa protestuje, ale zostaje całkowicie zlekceważona.

Ned pyta się Roberta jak minęła mu podróż, a Robert narzeka, że musiał pokonać długi dystans przez rozległe pustkowia Północy. Krytykuje niedobór ludzi i przyzwoitych zajazdów oraz śnieg, obecny nawet późnym latem. Potem zaczyna wymieniać korzyści życia na południu, mówi Nedowi, że musi zobaczyć wszystkie te cuda, ciepło i nagie kobiety.

Schodzą do krypty, co dla jest problemem dla pozbawionego formy Roberta. Król chce odwiedzić grób siostry Eddarda, Lyanny Stark, która była z nim zaręczona. Mijają zmarłych Starków i ich pomniki. Każdy lord trzyma na podołku miecz, a u jego stóp leży Wilkor. Zatrzymują się przed ostatnią zajętą kryptą. Tutaj znajdują się trzy groby: ojca Neda, lorda Rickarda, jego starszego brata Brandona oraz jego siostry Lyanny. Robert twierdzi, że Ned powinien był pochować ją na zboczu słonecznego wzgórza, Ned jednak wyjaśnia, że była ona Starkiem i jej miejsce jest tutaj, a jej życzeniem było tu spocząć. Eddard pamięta jej śmierć, oprócz niego był przy tym tylko jego przyjaciel Howland Reed. Robert z kolei wspomina, jak zemścił się na Rhaegarze Targaryenie za to, co jej zrobił. Żałuje, że mógł go zabić tylko raz. Ned proponuje, żeby wracali na powierzchnię, bo królowa na nich czeka. Robert odpowiada, żeby Inni porwali jego żonę, ale w tym momencie zaczynają zmierzać do wyjścia.

Robert i Ned w kryptach Winterfell.

Kiedy wracają, Eddard pyta o Jona Arryna, a Robert mówi, że nigdy nie widział, by ktoś zmarł na chorobę tak szybko; ze zdrowego mężczyzny Jon stał się trupem w dwa tygodnie. Potem Ned pyta, jak wdowa po Jonie, Lysa znosi żałobę, wyjaśniając, że Catelyn martwi się o siostrę. Król wyjawia, że jego zdaniem śmierć Jona doprowadziła Lysę do szaleństwa, wdowa zabrała swego syna i wraz nim wróciła do Orlego Gniazda. Robert miał nadzieję oddać chłopca na wychowanie do Tywina Lannistera, ale Lysa nie chciała o tym słyszeć i wyjechała w środku nocy, na co Cersei zareagowała furią. Ned, który nie ufa Tywinowi, czuje ulgę. Prosi, by mógł sam wziąć Roberta Arryna jako wychowanka. Niestety Tywin już zgodził się na propozycję i gdyby młody Arryn został wysłany do Winterfell, byłoby to dla niego obrazą.

Ned komentuje, że król powinien odwiedzić Mur, ale Robert odpowiada, że ma teraz ważniejsze troski, na przykład sprawę następców lorda Arryna, który piastował kilka ważnych stanowisk, takich jak Namiestnik Wschodu. Ned przypomina mu, że tytuł ten tradycyjnie przysługuje Arrynom, ale Robert oświadcza, że nie wyznaczy na Namiestnika Wschodu sześcioletniego Roberta Arryna. Ned przypomina mu, że w czasach pokoju ta pozycja jest tylko tytularnym zaszczytem. Król nie jest zadowolony - syn to nie ojciec, choć być może gdy chłopiec dorośnie, tytuł zostanie mu przywrócony. Robert wspomina, że potrzebuje również nowego Królewskiego Namiestnika i oferuje tę pozycję Nedowi, by mogli znowu razem pracować. Potem mówi Nedowi, jak ogromna odpowiedzialność na nim spoczywa i narzeka, że otaczają go głupcy i pochlebcy. Upiera się, że chce, by Ned pojechał z nim na południe do Królewskiej Przystani aby objąć funkcję Namiestnika, drugiego najważniejszego człowieka w królestwie.

Ned nie chce tego stanowiska i zastrzega się, że nie jest godny takiego zaszczytu. Robert żartuje tylko, że nie próbuje obdarzyć Neda zaszczytem, ale zaprząc go do pracy przy rządzeniu królestwem w jego imieniu. Odnosi się do powszechnego wśród nisko urodzonych powiedzenia, które mówi: “Król je, a Namiestnik zbiera gówno.” Robert prosi chociaż o uśmiech, ale Eddard odpowiada, że ponoć na Północy jest tak zimno, że śmiech zamarza ludziom w gardłach i zadusza ich na śmierć.

Król Robert ponadto oferuje, że ożeni swego dziedzica, księcia Joffreya, z jedenastoletnią córką Neda Sansą Stark by połączyć rody Starków i Baratheonów, tak jak mieli to uczynić on i Lyanna. Ned waha się przed podjęciem tej decyzji, chcąc pomówić z żoną, ale Robert prosi go, by to nie trwało zbyt długo. Ned jest pełen złych przeczuć, wie bowiem, że jego miejsce jest w Winterfell, a nadchodzi zima.

Lista postaci


Wspomniane miejsca i terminy


Linki zewnętrzne