Gra o Tron-Rozdział 6

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Catelyn II
Gra o Tron Rozdział
AGameOfThrones.jpg
POV Catelyn
Strona US HC (Other versions)
Chronologia rozdziałów(Wszystkie)
Catelyn I
Jon I ← Catelyn II → Arya I

Catelyn III

Tajny list od siostry sprawia, że Catelyn udaje się przekonać Neda, by udał się do Królewskiej Przystani i objął urząd królewskiego namiestnika.

Streszczenie

Ned i Catelyn są w sypialni Catelyn po uprawianiu seksu. Komnata jest zawsze ciepła dzięki gorącym źródłom leżącym pod zamkiem; Eddard czuje się niekomfortowo w tej temperaturze, więc wstaje i otwiera okno. Catelyn przyglądając mu się z łoża dochodzi do wniosku, że wygląda on dokładnie tak jak wtedy, gdy się pobrali. Ma nadzieję, że poczęli kolejne dziecko.

Para dyskutuje o ofercie króla Roberta, którą Ned zamierza odrzucić. Catelyn nalega, że musi się zgodzić, aby nie obrazić króla (Robert różni się już od człowieka, z którym Ned się wychował), bo to mogłoby ściągnąć niebezpieczeństwo na nich wszystkich. Kiedy Catelyn zastanawia się nad omenem wilkora zabitego przez jelenia, Eddard mówi, że chciałby, aby jego brat Brandon żył i został lordem i królewskim namiestnikiem zamiast niego.

Przerywa im strażnik Desmond, który mówi, że Maester Luwin ma do przekazania pilną wiadomość. Maester pojawia się i wyjaśnia, że znalazł ją w rzeźbionym drewnianym pudełku. Zawierało ono nowe, dobrej jakości szklane soczewki i ktoś zostawił je w jego obserwatorium, kiedy drzemał. Sposób dostarczenia prezentu zastanowił maestera, który odkrył w nim fałszywe dno, a pod spodem wiadomość. Maester Luwin mówi, że jeszcze jej nie czytał i nie da jej Eddardowi, ponieważ jest skierowana do Catelyn.

Catelyn bierze wiadomość lękliwie. Jest od jej siostry Lysy, napisana w sekretnym języku, znanym tylko im dwóm. Catelyn pali kartkę natychmiast po przeczytaniu, wyjaśniając Nedowi, że według Lysy Jon Arryn został zamordowany przez królową Cersei Lannister i jej rodzinę. Nakazuje Luwinowi zostać w komnacie i doradzać. Uważa, że teraz Ned musi zostać namiestnikiem, by odkryć, czy oskarżenia Lysy są prawdziwe. Maester zgadza się z Catelyn, wskazując, że władza namiestnika pomoże dowieść prawdy i ochronić Lysę i jej syna. Ned przypomina im, że jego ojciec też pojechał kiedyś na południe na wezwanie króla i nigdy nie wrócił. Luwin odpowiada, że to były inne czasy i inny król. Catelyn wytyka mężowi, że jeśli naprawdę kocha Roberta jak brata, to nie zostawi go samego na pastwę Lannisterów.

Eddard zastanawia się chwilę i podejmuje decyzję: on pojedzie, ale Catelyn musi zostać by rządzić w Winterfell i uczyć ich dziedzica Robba jak być dobrym lordem. Zezwala na to, żeby mały Rickon również z nią został, ale pozostałe dzieci muszą jechać na południe - Sansa by poślubić Joffreya, a Arya by uczyć się obyczajów południowego dworu. Catelyn niechętnie zgadza się, ale błaga, by siedmioletniemu Branowi też pozwolono zostać. Ned zauważa z naciskiem, że Bran musi wypełnić lukę między Robbem i Joffreyem. Ród będzie wtedy bezpieczniejszy i Catelyn musi się zgodzić. Już czuje się samotna.

Maester Luwin pyta o Jona Snow i w Catelyn zapala się gniew. Pamięta ona bękarta, którego Eddard przywiózł ze sobą w początkowym okresie ich małżeństwa. Rozumiała, dlaczego Ned spłodził bękarciego syna, nie potrafiła jednak zrozumieć, dlaczego chłopiec wychowuje się w ich zamku. Krążyły pogłoski, że jego matką była Ashara Dayne, ale Eddard zabronił jej pytać się o to. Uparł się, się wystarczy jej wiedzieć, że Jon to jego krew. Nigdy nie odesłałby go, czego Catelyn nie była w stanie mu wybaczyć. Lady Stark nalega, że Jon musi opuścić Winterfell, ale jej mąż sprzeciwia się, bo dla chłopca nie byłoby miejsca na dworze. Maester Luwin wspomina, że Benjen Stark wspomniał mu, że Jon Snow chce wstąpić do Nocnej Straży. Ned rozważa to przez chwilę, po czym w końcu zgadza się, by Jon mógł przywdziać czerń, ale nie zanim będą gotowi do wyjazdu na południe. Chce, żeby Jon nacieszył się tymi ostatnimi dniami. Decyduje, że kiedy nadejdzie czas, sam przekaże te wieści Jonowi.

Lista postaci


Wspomniane miejsca i terminy


Linki zewnętrzne