Gra o Tron-Rozdział 8

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bran II
Gra o Tron Rozdział
AGameOfThrones.jpg
POV Bran
Strona US HC (Other versions)
Chronologia rozdziałów(Wszystkie)
Bran I
Arya I ← Bran II → Tyrion I

Bran III

Bran wspinając się po wieżach Winterfell przez przypadek odkrywa Cersei i Jaime'a Lannisterów uprawiających seks i rozmawiających o zagrożeniu, jakie stwarza dla nich jego ojciec. Ostatecznie zostaje zauważony i Jaime zrzuca go za okno.

Streszczenie

Większość mieszkańców pojechała polować wraz z królem na dzika, pozostawiając w zamku Brana, Jona, Rickona i dziewczynki. Jon zdaje się wściekać na wszystkich, ale mimo to jedzie na Mur ze stryjem Benjenem, więc Bran nie zwraca na niego większej uwagi.

Z początku Bran był podekscytowany perspektywą opuszczenia Winterfell i wyjazdu do Królewskiej Przystani na prawdziwym koniu, a nie tylko kucyku. Pamięta historie, które Stara Niania opowiadała o duchach, straszliwych lochach i smoczych czaszkach na ścianach. Marzy o tym, że pewnego dnia zostanie członkiem Gwardii Królewskiej niespokojnie czeka, by zobaczyć najwspanialszego z żyjących rycerzy, ser Barristana Śmiałego. Teraz jednak również lęka się opuszczenia jedynego domu, jaki kiedykolwiek znał. Będzie tęsknił za wszystkim, co tu zostawia, nawet za swoim kucykiem.

Nie będąc w stanie znieść pożegnań, Bran udaje się do zamkowego bożego gaju ze swoim wilkorem. W przeciwieństwie do rodzeństwa wciąż nie nazwał swojego wilka, żadne imię nie wydaje mu się odpowiednie. Ostatecznie męczy się próbami nauczenia wilka aportowania i postanawia się powspinać. Wilkor nie chce, żeby odchodził i wyje, kiedy Bran wspinając się po drzewie wchodzi na dach zbrojowni.

Bran spędza mnóstwo czasu, wspinając się po dachach Winterfell. Jego matka twierdzi, że nauczył się wspinać zanim umiał chodzić. Ponieważ chłopiec nie pamięta ani nauki wspinania, ani chodzenia, uznaje, że musi to być prawda. Jego matka strasznie boi się, że pewnego dnia może on spaść i zabić się. Raz Branowi udaje się przez prawie dwa tygodnie dotrzymać obietnicy, że nie będzie się wspinać i cały ten czas był przygnębiony. Ostatecznie się poddał, ale już następnego dnia przyznał do winy. Kiedy jego ojciec rozkazał mu udać się na noc do bożego gaju, by się oczyścił, następnego ranka odnaleźli go śpiącego na najwyższym drzewie w lasku. Jego ojciec, zły i rozbawiony, powiedział mu, że od teraz wolno mu się wspinać, jeśli tylko nie przyłapie go na tym matka.

Inni próbowali go powstrzymać, ale bezskutecznie. Strażnicy starali się go łapać, ale byli zbyt powolni i uciekanie przed nimi było zabawne. Stara Niania opowiedziała mu raz historię o chłopcu, który wspiął się za wysoko, trafił go piorun, a wrony wydziobały mu oczy. Bran jednak lubi karmić wrony i wie, że nigdy nie miały ochoty na wydziobanie mu oczu. Maester Luwin ulepił glinianego chłopca i dla przykładu zrzucił go z muru, ale Bran odpowiedział tylko, że nie jest zrobiony z gliny i nigdy nie spada.

Jaime i jego siostra Cersei przyłapani in flagrante w Winterfell - rysunek autorstwa Pojypojy©

Bran wspina się w stronę Złamanej Wieży, gdzie lubił karmić wrony, jednak zaskakują go głosy dobiegające z Pierwszej Twierdzy, najstarszej części zamku. Z początku nie rozpoznaje rozmówców jako królowej Cersei i jej brata, ser Jaime'a. Cersei mówi Jaime'owi, że to on powinien zostać namiestnikiem, a Eddard Stark ściągnie na nich niebezpieczeństwo, bo król kocha go jak brata. Jaime żartuje, że Robert nienawidzi swoich braci. Niepocieszona Cersei upiera się, że Robert wysłucha Neda. Jaime oświadcza, że woli ludzi honorowych niż ambitnych, takich jak bracia króla i Littlefinger.

Cersei mówi, że martwi się, co Lysa Arryn mogła powiedzieć Starkom, ale brat odpowiada, żeby się nie martwiła, bo Lysa nie ma dowodów. Mimo to królowa pozostaje pełna strachu, że Eddard może zdradzić jej syna Joffreya, kiedy obejmie on tron, lub też przekona Roberta, by ją wygnał.

Bran jest coraz bardziej przerażony tym, że udaje mu się podsłuchać, chce jednak zobaczyć rozmówców. Wspina się więc nad okno i zwiesza się w dół. Widzi w środku mężczyznę i kobietę, nagich, siłujących się, pieszczących, jęczących. Rozpoznaje Cersei i wtedy jej oczy otwierają się szeroko, widząc go. Bran próbuje uciec i traci równowagę, łapie się jednak krawędzi okna. Cersei i Jaime zbliżają się, by na niego spojrzeć. Jaime podaje chłopcu rękę i wciąga go na parapet.

Kiedy Bran zaczyna się uspokajać, Jaime pyta się go, ile ma lat. Chłopiec odpowiada, że siedem. Wtedy Jaime mówi wstrętnie: “Czego się nie robi z miłości” i wypycha Brana z okna do tyłu, w pustkę.

Lista postaci

Występujące:

Wspomniani:

Mentioned:

Wspomniani:

Wspomniane miejsca i terminy

Miejsca:

Terminy:

Terminy:

Terminy:

Linki zewnętrzne

Przypisy

This page uses content from Wikia. The original content was at Gra o Tron: Chapter 8.

The list of authors can be seen in the page history.
As with the Wiki Westeros, the content of Wikia is available under the GNU Free Documentation License.