Północ

Z Wiki Westeros
(Przekierowano z Ludzie Północy)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa (powiększ)
Ziemie wokół Winterfell i Królewski Trakt

Północ to jeden z regionów Westeros. Przed Podbojem było to królestwo. Region ten obejmuje cały teren na południe od Muru i na północ od Przesmyku. Północą rządzą od tysięcy lat Starkowie z zamku Winterfell. Inne szlachetne rody tego regionu to: ród Boltonów, Umberów, Karstarków, i Manderlych. Bękarci urodzeni na Północy mają na nazwisko Snow.

Geografia

'Północ' jest rozległym obszarem. To największy region Siedmiu Królestw, prawie tak duży jak pozostałe sześć królestw razem wziętych. Region ten jest słabo zaludniony; jest tu wiele lasów, sosnowych wzgórz, pokrytych śniegiem gór; są małe wioski i zajazdy. Klimat jest surowy i ostry zimą, czasem śnieg pada nawet latem.

Północ ma dwie duże bariery lądowe. Pierwsza, na północy, to Mur – siedziba Nocnej Straży, która broni północnej granicy przed dzikimi poza Murem. Druga, na południu, to trójkąt niemożliwych do przejścia mokradeł i bagien w Przesmyku. Jest to naturalna granica Północy. Fosa Cailin, potężna twierdza, wznosi się nad jedynym przejściem i broni przed najazdami. To tutaj Królowie Północy odpierali niezliczone ataki z południa.

Północ jest otoczona z obu stron morzami: Morzem Dreszczy na wschodzie i Morzem Zachodzącego Słońca na zachodzie. Wzdłuż zachodniego i wschodniego wybrzeża znajduje się wiele wysp, zamieszkanych i tych niezamieszkanych. Dwie główne rzeki przepływają przez ten teren: Biały Nóż, który wpływa do Białego Portu, co pozwala na handel rzeczny aż do Winterfell; oraz Ostatnia Rzeka, która płynie w kierunku Ostatniego Domostwa.

Znane miejsca

Zobacz także: Miejsca na Północy

Ludzie

Northmen are sometimes referred to as wolves - art by Tiziano Baracchi. © Fantasy Flight Games

Prawie wszyscy ludzie z Północy to potomkowie Pierwszych Ludzi. Znani są z uczciwości, wytrzymałości i odwagi. Większość z nich dalej wierzy w starych bogów i posiada czardrzewa. Nie znajdują uznania dla nowych bogów, z paroma wyjątkami, np. ród Manderlych z Białego Portu, których przodkami są Andalowie, wierzą w Siedmiu.

Uporczywe zimno i żelazny uścisk zimy rozdzielają ludzi z północy od tych na południu Przesmyku. Całe ich życie obraca się wokół nadchodzącej zimy i przygotowań na jej nadejście. W takim środowisku nie ma miejsca na uprzejmości, rytuały, zabawy i turnieje. Ludzie Północy nie mają kontaktu ze zwyczajami Południa, szczególnie ród Starków trzyma się bardzo surowego kodeksu honoru. Ludzie Północy nie są skalani intrygami południowych dworów. Są pamiętliwi. Lordowi, który nie szuka zemsty grozi to, że jego ludzie zwrócą się przeciwko niemu.

Niektórzy Ludzie Północy zamieszkują odległe tereny, gdzie łączą się w klany i plemienia dzikich wojowników. Nawet ci odlegli ludzie, tacy jak Błotniacy, Górskie Klany Północy czy Skagosi, są wasalami Starków; wolno im podtrzymywać swoje tradycje, o ile są lojalni wobec Winterfell.

Heraldyka Północy jest znacznie prostsza niż na Południu, co świadczy o mniejszym wpływie rycerstwa na tych terenach. Ze względów religijnych większość Ludzi Północy odmawia ślubowania i nie chce być pasowana na rycerzy. Mimo tego Ludzie Północy bardzo szanują Nocną Straż.

Pory roku

Północ jest szczególnie narażona w czasie długich zim, tysiące ludzi umiera, powszechne są klęski głodu przez niskie plony zebrane przed zimą lub brak możliwości uprawy, gdy zima trwa latami. Ludzi Północy wykorzystują specjalne „szklane ogrody”, zamki budowane są obok gorących źródeł, tak jak Winterfell, czy wulkanów, jak Dreadfort.

Gdy maesterzy ogłaszają nadejście jesieni, lordowie Północy robią zapasy zboża z upraw, ilość ta jest dowolna, jednak rozważnie jest zmagazynować 1/5 lub 1/4 zboża. Na zimę jedzenie jest wędzone, solone lub inaczej konserwowane. Przybrzeżna ludność żywi się głównie zapasami ryb, choć nawet zimą łowienie na lodzie na rzekach i Długim Jeziorze jest popularne. Małe plony przed zimą oznaczają klęskę głodu.

Zimą może spaść 40 stóp śniegu. Silne opady deszczu czasem zmieniają się w grad, co może zniszczyć uprawy. Nawet latem pojawiają się opady śniegu, ale są one przelotne i nie zagrażają rolnictwu.

Handel

Tereny Północy są uprawiane w małym stopniu, więc jest tam niewiele dróg importu. Większość handlu lądowego odbywa się Królewskim Traktem lub rzekami. Wełna to towar, którym handluje się na Północy.[1] W Białym Porcie są złotnicy wykonujący przedmioty ze srebra.[2]

Historia

Ludzie Północy w większości pochodzą od Pierwszych Ludzi, którzy osiedlili się tam prawie 12.000 lat temu. Mało wiadomo o tamtych czasach, ale runy na starych kamieniach i kurhanach Pierwszych Ludzi nadal można znaleźć na terenach barrowlands.

Ok. 8.000 lat temu miała miejsce Długa Noc, wtedy zaatakowali Inni. Wydarzenie to miało wpływ na kształt Północy – powstał Mur, Nocna Straż, zamek [[Winterfell] i koronowano pierwszego króla Starków.

Gdy Andalowie zaatakowali Westeros, Królowie Zimy stawili im opór. Ich najazdy zatrzymywali przy Fosie Cailin. Było to jedyne królestwo, które oparło się atakom Andalów.[3]

Przez wieki rywalami Starków z Winterfell był Ród Boltonów. Obdzieranie wrogów ze skóry przyniosła Boltonom złą reputację. W końcu jakieś 1.000 lat temu, Boltonowie przysięgli poddaństwo Królom Północy i zgodzili się porzucić swe praktyki obdzierania wrogów ze skóry.

Tysiące lat przed Podbojem Manderlyowie zostali wygnani z Terenów wielkiej rzeki Mander przez Gardenerów i uciekli na Północ, gdzie zostali chorążymi Starków z Winterfell.[4] To jedyny szlachetny ród Północy, który z wandalskim pochodzeniem i zwyczajami. Potem stali się lordami Białego Portu, wcześniej zamieszkanego przez piratów wypędzonych przez króla Jona Starka. Biały Port to jedno z pięciu miast Westeros i główny północny port, gdzie rozwinął się handel i transport morski.

Cytaty

Słuchając tego, co mówią o moich Siedmiu Królestwach na południu, człowiek zapomina, że twoja część jest tak duża jak pozostałe sześć.[5]

- Robert Baratheon do Eddarda Starka

Północ jest twarda, zimna i nie zna litości.[6]

- Eddard Stark

Północ pamięta.[7]

- Robb Stark

Przypisy