R'hllor

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czerwona kapłanka odprawia nocny rytuał by Jen Zee©

R'hllor, zwany też Panem Światła, Sercem Ognia, Bogiem Płomieni i Cienia[1], to bóg czczony w Essos. Ma niewielu wyznawców w Westeros, gdzie powszechnie zwany jest Czerwonym Bogiem. Jego symbolem jest gorejące serce.

Wierzenia

Jest to religia oparta na dualistycznym, manichejskim postrzeganiu świata. R'hllor to bóg światła, ciepła i życia; jego przeciwieństwo to bóg, którego imienia nie wolno wymawiać - bóg lodu i śmierci.[2] Walczą w wiecznej wojnie o losy świata, wojnie, która według pradawnej przepowiedni z ksiąg z Asshai, zakończy się tylko wtedy, gdy Azor Ahai, mesjańska postać, powróci dzierżąc płonący miecz zwany Światłonoścą, Czerwony Miecz Bohaterów, oraz ożywi kamienne smoki. [2]

Według Martina, wiara ta jest głównie oparta na czczeniu ognia w zoroastrianizmie. Dualistyczne aspekty dobrego i złego boga tej religii również powstały w wyniku inspiracji zoroastrianizmem, jak i Katarami w średniowiecznej Europie, którzy zostali wybici w czasie krucjaty przeciw albigensom.

Kapłani

Worshippers asking R'hllor to bring back the dawn - by Magali Villeneuve. © Fantasy Flight Games

Kapłanów R'hllora nazywa się „Czerwonymi Kapłanami”, ze względu na luźne, szkarłatne szaty, które noszą. Czerwonymi kapłanami mogą być kobiety i mężczyźni. Na wschodzie ich widok jest powszechny, tam wiara w R'hllora jest bardziej popularna a dzieci są czasami oddawane do świątyń R'hllora, by zostały kapłanami. Świątynie, zwane często „czerwonymi świątyniami”, kupują też dzieci na niewolników – nazywa się ich niewolnikami R'hllora i wychowuje na kapłanów, prostytutki świątynne czy wojowników. Wojownicy, którzy strzegą większych świątyń nazywają się Ognistą Dłonią.

Znane czerwone świątynie

Znani kapłani R'hllora

Rytuały

Co wieczór czerwoni kapłani rozpalają ogniska i modlą się przy świątyniach prosząc R'hllora o świt. Wyznawcy często wpatrują się w płomienie, próbują dostrzec w nich wizje przyszłości. Podobno R'hllor czasem odpowiada na modlitwy swoich wyznawców - ukazuje wizję i daje moc ożywiania zmarłych.Potrzebny przypis Niektóre rytuały odprawiane przez czerwonych kapłanów wymagają złożenia ofiary.

Sądy przez walkę są dopuszczalne w tej religii. W modlitwach przed walką prosi się R'hllora, by dał siłę tej uczciwej stronie. "Noc jest ciemna i pełna strachów" to popularny zwrot w modlitwach do R'hllora.

Historia

Melisandre came to Smocza Skała because she believed Stannis Baratheon is Azor Ahai reborn and destined to defeat the Great Other - by Pojypojy ©

Oddawanie czci R'hllor’owi to tradycja religijna na kontynencie Essos. Nie zyskała popularności w Westeros. Ostatnią próbą rozpowszechnienie tej wiary w Westeros było wysłanie czerwonego kapłana Thorosa do Królewskiej Przystani, by nawrócić Aerysa II, który miał obsesję na punkcie ognia. Nie udało się to, gdyż Thoros nie potrafił zrobić wrażenia na Aerysie swoją magia ognia.

Tak jak inne rodzaje magii, tak również ta R'hllora zanikła po wymarciu ostatniego smoka Targaryenów. Po powrocie smoków na wschodzie zdolności kapłanów R'hllora zwiększyły się. Thoros, służąc w świątyni w Myr, nie doświadczył żadnych nowych mocy. Jednak od czasu narodzin smoków wskrzesił on Berica Dondarriona podczas tradycyjnego rytuału pogrzebowego R'hllora. Zwiększyły się moce Melisandre, od kiedy przybyła na Mur.

Bieżące wydarzenia

W Westeros utworzyły się dwa nowe kręgi wyznawców. Thoros i Beric założyli Bractwo bez Chorągwi, organizację wyjętą spod prawa, którą po części wiąże ich wiara w R'hllor. Na Smoczej Skale Melisandre posługiwała się magią ognia i przekonała Stannis Baratheon, że jest on Azorem Ahai. Jednak po śmierci Berica i porażce Stannisa w Bitwie nad Czarnym Nurtem, zmalał wpływ Thorosa i Melisandre nad ich kongregacjami wyznawców. Według Wielkiego Septona lord Stannis odwrócił się od prawdy Siedmiu i czci czerwonego demona. Nie ma miejsca dla tej fałszywej wiary w Siedmiu Królestwach.

Daenerys Targaryen, na szczycie Wielkiej Piramidy w podbitym mieście Meereen myśli o bogach i religii. Przypomina sobie, że czerwoni kapłani wierzyli w dwóch bogów, którzy toczyli ze sobą wieczną walkę. Dany nie podoba się to. Sama nie chciałaby wiecznie walczyć.

W Qohorze wyznawcy R'hllora próbowali spalić Czarnego Kozła.

W Volantis Benerro głosi, że Daenerys Targaryen to odrodzony Azor Ahai i zachęca wielu ludzi do poparcia jej.

Quotes by believers

"There are no gods but R'hllor and the Other, whose name may not be said."

Moqorro


“Your Utopiony Bóg is a demon, he is no more than a thrall of the Other, the dark god whose name must not be spoken.” [3]

- Moqorro, to Victarion Greyjoy


"R'hllor is the source of all good." [4]

- Melisandre

Quotes by non-believers

Light our fire and protect us from the dark, blah, blah, light our way and keep us toasty warm, the night is full of terrors, save us from the scary thing, and blah blah blah some more.

Tyrion, on the nightly prayers to the Lord of Light aboard the Selaesori Qhoran


“Red Rahloo means nothing here.” [5]

- Big Bucket Wull, to Ser Godry Farring


“R'hllor will doom us.”

- Artos Flint


"A red demon." [6]

- the Wielki Wróbel

Przypisy


ToTranslate.png
Ten artykuł lub sekcja jest nieprzetłumaczony. Możesz pomóc Wiki „Pieśni Lodu i Ognia” przetłumaczyć go.