Ród Greyjoyów

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ród Greyjoyów z Pyke
House Greyjoy.PNG
Herb Złoty kraken na czarnym polu
Dewiza My nie siejemy
Siedziba Pyke
Obecna głowa rodu Król Euron Greyjoy
Region Żelazne Wyspy
Tytuł Król Soli i Skały
Syn Morskiego Wiatru
Lord Kosiarz Pyke
Spadkobierca Theon Greyjoy
Senior Brak, suwerenny ród (podważane przez Ród Baratheonów z Królewskiej Przystani)
Założony Era Herosów

Ród Greyjoyów z Pyke jest jednym z wielkich rodów Westeros. Sprawuje rządy nad Żelaznymi Wyspami, surowym, posępnym i niegościnnym archipelagiem na zachodnim wybrzeżu kontynentu, z zamku na wyspie Pyke. Ich herbem jest złoty kraken na czarnym polu, a ich dewizą "My nie siejemy".[1][2] Greyjoyowie przeważnie są atrakcyjni, czarnowłosi i dobrze zbudowani.

Historia

Greyjoyowie z Pyke utrzymują, że pochodzą od Szarego Króla z Ery Herosów. Legenda mówi, że Szary Król władał samym morzem i wziął sobie za żonę syrenę. Zostali najwyższym rodem Żelaznych Wysp podczas Podboju: gdy Aegon I wytępił ród Hoareów, pozwolił Żelaznym Ludziom wskrzesić pradawny zwyczaj i wybrać tego, który będzie nimi władał. Ich wybór padł na lorda Vickona Greyjoya i jego rodzinę.[3] Od tego czasu Greyjoyowie sprawowali władzę ze swego potężnego zamku w Pyke. Żelaźni Ludzie stracili jednak Dorzecze, które otrzymał Edmyn Tully i jego potomkowie. Skazani na swą posępną ojczyznę i ograniczeni królewskim pokojem, Greyjoyowie izolowali się od reszty Wielkich Ródów, rzadko biorąc udział w wydarzeniach w zielonych krainach.

Wielokrotnie próbowali powrócić do dawnego zwyczaju grabienia zachodniego wybrzeża, m. in. pod dowództwem lorda Dagona. Sześć lat po Rebelii Roberta, której biernie się przyglądali, Lord Balon Greyjoy wzniecił własny bunt przeciw Żelaznemu Tronowi ogłaszając się Królem Żelaznych Wysp. Został pokonany, jego flota spalona, a starsi synowie Rodrik i Maron zabici na wojnie. Jego ostatni syn, Theon, został zakładnikiem i wychowankiem lorda Eddarda Starka i Balon ponownie poprzysiągł wierność Baratheonom z Królewskiej Przystani.

Od czasu swej rewolty Greyjoyowie powrócili do odosobnienia na wyspach. Jako że Theon mieszkał w zielonych krainach, lord Balon wychował córkę Ashę na dziedzica. Skazał Eurona na wygnanie, gdy ten zgwałcił żonę ich brata Victariona, Lorda Kapitana Żelaznej Floty. Victarion został zmuszony ją zabić, by zachować honor. Euron wypłynął wówczas, by żeglować po świecie na pokładzie Ciszy, grabiąc i plądrując, niepożądany na Wyspach aż do śmierci Balona. Inny z ich braci, Aeron Mokra Czupryna, zmienił się po tym, jak wypadł za pokład w Bitwie o Piękną Wyspę, i został kapłanem Utopionego Boga.

Bieżące wydarzenia

Gra o Tron

Dziewięć lat po Rebelii Greyjoya Theon nadal jest wychowankiem w Winterfell. Zostaje tam, gdy lord Eddard Stark udaje się na południe, by zostać Królewskim Namiestnikiem. Dzieci Starków traktuje jak młodsze rodzeństwo. Pomaga Robbowi uratować Brana, gdy ten zostaje zaatakowany w Wilczym Lesie (choć to na niego spada wina za narażenie chłopca). Gdy Eddard trafia do więzienia, Theon udaje się na wojnę wraz z Robbem, walcząc o pojmanie Ser Jaimego Lannistera i przerwanie oblężenia Riverrun.

Greyjoyowie należą do szlacheckich rodów, na których poparcie po powrocie do Westeros liczy Viserys Targaryen.

Starcie Królów

Błąd przy generowaniu miniatury
Error code: 127
Outfitted for War by Ignacio Lazcano. © Fantasy Flight Games.

Po egzekucji Eddarda w Królewskiej Przystani, Robb zostaje okrzyknięty przez swych chorążych Królem Północy. Theon udaje się na Pyke z sugestią Młodego Wilka, by Balon ogłosił się Królem Żelaznych Wysp i dołączył do wojny przeciw Lannisterom. Theon spotyka się ze wzgardą rodziny, która uważa, że zmiękł mieszkając w zielonych krainach, a jego rolę dziedzica zajmuje już Asha. Balon odrzuca propozycję, po czym nazywa się Królem Żelaznych Wysp i Północy. Wysyła krewnych na podbój słabo bronionej Północy: Victarion zajmuję Fosę Cailin w Przesmyku, by uniemożliwić poplecznikom Robba powrót do swych ziem, podczas gdy Asha podbija Deepwood Motte, a Theon pustoszy Kamienny Brzeg razem z Aeronem Mokrą Czupryną i Dagmerem Cleftjawem.

Każdy atak udaje się zgodnie z planem, jednak Theon pragnie dowieść swej wartości i rusza zdobyć Winterfell odważnym najazdem. Rozpoczyna tam nieznośne rządy, posuwając się nawet do mordu na dwójce dzieci, które przedstawił podwładnym jako Brana i Rickona. Asha mówi mu jednak, że żelaźni ludzie nie zajmują zamków otoczonych lądem, i zostawia mu jedynie garstkę ludzi do pomocy. Siły Starków sprzymierzają się, by pozbyć się Theona z twierdzy, jednak Ramsay Snow sprzeciwia się im, pojmuje Theona i podbija Winterfell.

Nawałnica Mieczy

Due to the Greyjoy attacks, King Robb is forced to abandon his war in the south to liberate the Northern halls. While grieving for Bran and Rickon, he weds Jeyne Westerling and breaks his marriage contract with House Frey, requiring a replacement match. Thus it is for Greyjoy-produced reasons that he marches north to free his home and to attend his uncle's wedding. Roose Bolton reveals to Robb that Theon is being flayed by Ramsay Snow at the Dreadfort. Robb never makes it home, however, as he is treacherously killed w Bliźniakach.

Uczta dla Wron

Król Balon ginie z powodu upadku w Pyke, just a day before Euron Crow's Eye returns from his long voyage. Aeron calls the first Królewski Wiec in millennia, hoping that Victarion will succeed Balon to the Seastone Chair. Euron is crowned, however, beating out Asha, Victarion, and several other claimants by promising to conquer all the green lands with the power of his Dragon Horn. Aeron disappears, vowing to rouse the people against the "godless" Euron.

Euron escalates ironborn commitment in the continental war by launching a massive attack on the Reach, conquering the Shield Islands and parts of the Arbor, and threatening Oldtown. Victarion leads the attack on the Shields, but Euron steals away many of his trusted men by granting them lands on the Shield Islands. Euron goes on to ask Victarion to sail the Iron Fleet across the world to find Daenerys Targaryen to court her in his name. Victarion sets out, but secretly hopes to take Daenerys for himself.

Taniec ze Smokami

Podczas długiej, męczącej podróży Victarion ratuje czerwonego kapłana Moqorra, który nawraca go na kult R'hllora, jako dopełnienie jego wiary w Utopionego Boga. Na Północy okazuje się, że Theon, będąc więźniem Ramsaya Snowa (teraz Ramsaya Boltona) w Dreadfort, był poddawany okrutnym torturom. Theon is released from the Dreadfort to perform a mission for Ramsay, who has warped the man's sense of identity and formed him into a broken creature. He is sent to Moat Cailin to treat with the ironborn garrison there, where he succeeds in getting them to surrender by promising safe passage. Ramsay reneges and flays the men alive.

Theon rozpoznaje Jeyne Poole w żonie Ramsaya, "Aryi Stark", and develops a tenuous rapport with her during the tense Bolton occupation of Winterfell. He reluctantly teams with Mance Rayder to free her from the castle; they escape but are captured outside by Mors Umber, who is now sworn to Stannis Baratheon. Meanwhile Asha has returned to hold Deepwood Motte, but is defeated and captured in a sudden attack by King Stannis and the Górskie Klany Północy. She is brought along with Stannis's army as he marches to the Siege of Winterfell. There she finds Theon alive.

Wichry Zimy

Asha próbuje wykupić Theona z niewoli Stannisa, lecz spotyka się z odmową, gdyż ludzie Północy pragną jego śmierci. Dziewczyna sugeruje, by władca własnoręcznie ściął go przed drzewem sercem, jak uczyniłby Ned Stark.

Aeron został schwytany i uwięziony przez Eurona, who reveals he killed his brothers Harlon, Robin and Balon. Przygotowując się do walki z flotą Redwyne'ów, przywiązuje Aerona do dziobu swego statku.

Ród Greyjoyów pod koniec trzeciego stulecia

Inne odnogi


Lady z Rodu Stonetreeych
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lady z Rodu Piperów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lady z Rodu Sunderlych
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron "Wronie Oko"
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron "Mokra Czupryna"
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon
 
 
 
 
 
 
 
 

Zaprzysiężone rody

Przypisy

Ta strona zawiera treści z angielskiej Wikipedii. Pierwotna treść była w Ród Greyjoyów. Lista autorów jest dostępna w historii strony of Ród Greyjoyów. Podobnie jak w Wiki Westeros, zawartość Wikipedia dostępna jest pod GNU Free Documentation License.

ToTranslate.png
Ten artykuł lub sekcja jest nieprzetłumaczony. Możesz pomóc Wiki „Pieśni Lodu i Ognia” przetłumaczyć go.