Ród Reedów

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ród Reedów ze Strażnicy nad Szarą Wodą
House Reed.PNG
Herb Jaszczurolew na szaro-zielonym polu
Siedziba Strażnica nad Szarą Wodą
Obecna głowa rodu Howland Reed
Region Przesmyk
Spadkobierca Jojen Reed
Senior Ród Starków

Ród Reedów ze Strażnicy nad Szarą Wodą jest jednym z rodów szlacheckich zamieszkującym tereny Północy. Ich siedzibą jest Strażnica nad Szarą Wodą. Reedowie sprawują władzę nad Wyspiarzami; grupą niewysokich, ciemnookich ludzi, zamieszkujących podmokłe tereny Przesmyku.

Według pół-kanonicznych źródeł, ich herbem jest Jaszczurolew na szaro-zielonym tle.[1] Dewiza ich rodu nie pada w książce.

Historia

Reedowie jako pierwsi przysięgli wierność Rodowi Starków, którego lordowie tysiące lat temu piastowali tytuł Królów Północy.[2]

Howland Reed był jednym z sześciu towarzyszy Eddarda Starka, z którymi wyruszył on do Wieży Radości, skąd mieli uratować uprowadzoną przez Rhaegara Targaryena siostrę Neda, Lyannę. Na miejscu napotykają ostatnią dzielącą ich od wieży przeszkodę - trzech Gwardzistów Króla Aerysa. Dochodzi do pojedynku, z którego żywo wychodzą jedynie Stark i Reed. Eddard przyznaje, że uszedł z życiem tylko dzięki Howlandowi.

Obecne Wydarzenia

Gra o Tron

Chociaż Błotniacy nie dołączają do armii Robba Starka, zostają poinstruowani, aby bronić Przesmyk na wypadek ataku sił Lannisterów na Północ.

Starcie Królów

Howland Reed wysyła dwójkę swoich dzieci, Jojena i Meerę, aby ci reprezentowali Ród Reedów na uczcie i odnowili przysięgę wierności Starkom. Po Zdobyciu Winterfell przez Greyjoyów i Boltonów. Jojen i Meera uciekają, razem z Branem i Rickonem.

Nawałnica Mieczy

Robb Stark, Król Północy, rozkazuje Maege Mormont i Galbartowi Gloverowi wziąć ludzi na drakkar i popłynąć na moczary Przesmyku, by odszukali Howlanda Reeda. Robb planuje połączyć siły z Roosem Boltonem i wyruszyć na Fosę Cailin z 12,000 żołnierzy. Wyspiarze przeprowadzą przez bagna mały oddział pod dowództwem Robba w celu dosięgnięcia Fosy Cailin od północy.[3] Robb zostaje jednak zamordowany na Krwawych Godach w Bliźniakach zanim jego plan wprowadzono w życie.

Taniec ze Smokami

Meera i Jojen towarzyszą Branowi w jego podróży, mającej na celu odnalezienie trójokiej wrony za Murem.

Gdy po Wojnie Pięciu Królów wybuchły konflikty na Północy, ród Reedów nie sprzymierzył się otwarcie ani z Roosem Boltonem, nowym Namiestnikiem Północy, ani z królem Stannisem Baratheonem. Jednak Roose zdaje się nie ufać Howlandowi Reedowi - podczas pobytu w Przesmyku zachowuje ostrożność, jedzie powozem.

Ród Reedów pod koniec trzeciego stulecia

Znanymi Reedami przedstawionymi podczas wydarzeń opisanych w Pieśni Lodu i Ognia są;

 
 
Howland
 
Jyana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Meera
 
Jojen
 


Przysięga Rodu Reedów

Ród Reedów złożył przysięgę wierności Rodowi Starków z Winterfell w sposób inny, niż zrobiły to pozostałe północne rody. Wypowiedziane przez nich słowa brzmią następująco:

"Przysięgamy wierność Winterfellw imieniu Szarej Wody. Nasze domy, serca i żniwa oddajemy tobie, panie. Nasze miecze, włócznie i strzały są na twe rozkazy. Okaż miłosierdzie naszym słabym, wspomóż naszych bezradnych i wymierz sprawiedliwość wszystkim, a nigdy cię nie zawiedziemy. Przysięgam na ziemię i wodę. Przysięgam na brąz i żelazo. Przysięgamy na lód i ogień."[2]

Zaprzysiężone Rody

Przypisy

  1. The Cytadela. Heraldry: Północ
  2. 2,0 2,1 Starcie Królów, Rozdział 21, Bran III
  3. Nawałnica Mieczy, Rozdział 45, Catelyn V.
  4. Taniec ze Smokami, Rozdział 20, Fetor II