Starzy Bogowie

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj

Starzy Bogowie Dzieci Lasu to bezimienne bóstwa kamieni, ziemi i drzew, którym imiona nadali wyznawcy Siedmiu („Nowi Bogowie”), zastąpili ich swoimi bogami wszędzie, tylko nie na Północy Westeros. Tam wiara w starych bogów jest wciąż silna wśród Ludzi Północy, Wyspiarzy i Wolnych Ludzi za Murem.

Teologia

Gaj boży (serial)

Starzy bogowie to religia animistyczna. Zieloni jasnowidze dzieci lasu, to w pewnym rodzaju szamani, potrafili rozmawiać ze wszystkimi zwierzętami i ptakami, patrzyli oczyma czardrzew i posiadali silne magiczne zdolności. Nie ma kapłanów, świętych tekstów, pieśni, i praktycznie żadnych rytuałów, by czcić starych bogów. Jest to religia ludowa, przekazywana z pokolenia na pokolenia. Najbliższa rytuałowi jest modlitwa przed drzewem sercem w gaju bożym. Święte gaje znajdowały się w zamkach na całym terenie Siedmiu Królestw. Często są to jedyne miejsca, gdzie zachowały się czar drzewa, oprócz terenów na północy od Muru. Mówi się, że powiew wiatru i szelest liści to bogowie, którzy przemawiają do swoich wyznawców.[1] Dzieci lasu wierzą, że czar drzewa były bogami, dlatego po śmierci stają się częścią bóstwa.[2]

Czardrzewa z wyrzeźbionymi twarzami, zwane drzewami sercami, uważane są za święte. Przed nimi ludzie modlą się, składają przysięgi i biorą ślub. Twarze wyrzeźbiły dzieci lasu, ich znaczenie i cel nie są do końca jasne. Kiedyś wszystkie szlachetne rody miały gaje bogów z drzewem sercem pośrodku, ale wiele rodów które już nie wierzą w starych bogów przekształciło swe gaje na świeckie ogrody. Powiada się, że starzy bogowie mają władzę tylko tam, gdzie twarze drzew serc sięgają wzrokiem; dlatego od czasu zniszczenia większości drzew serc na południu bogowie nie mają władzy nad tym terenem.

Czyny takie jak kazirodztwo[3], bratobójstwo [4] i niewolnictwo [5], uważa się za obrazę bogów. Szanuje się prawa gościnności.[6]

Historia

Starzy Bogowie byli początkowo czczeni przez Dzieci Lasu w całym Westeros przed pierwszymi zapiskami historii, tysiące lat przed przybyciem Pierwszych Ludzi ze wschodu. Pierwsi Ludzie prowadzili wojny z dziećmi lasu, wycieli czardrzewa tam, gdzie je znajdowali. Z czasem Pierwsi Ludzie zawarli pokój z dziećmi i przyjęli ich wierzenia.

Wierzenia w starych bogów pozostały silne w Westeros do Inwazji Andalów, którzy przynieśli ze sobą Wiarę w Siedmiu ze wschodu. Andalowie stopniowo podbijali południe Westeros, wycinali czardrzewa, zastępując wiarę w starych bogów swoją własną. Jednak na Północy nadal jest wielu wyznawców starych bogów, czczą ich też dzicy za Murem.

References and Notes

Ta strona zawiera treści z angielskiej Wikipedii. Pierwotna treść była w Westeros. Lista autorów jest dostępna w historii strony of Westeros. Podobnie jak w Wiki Westeros, zawartość Wikipedia dostępna jest pod GNU Free Documentation License.