Tęczowa Gwardia

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tarcza Tęczowej Gwardii

Tęczowa Gwardia – organizacja założona przez Renly’ego Baratheona w podobnym celu co Gwardia Królewska. Jej członkowie noszą tarcze w kolorach tęczy. Łączy to ich z Wiarą w Siedmiu (do niej należy ten symbol religijny). Każdy członek ma tarczę w innym kolorze tęczy, razem jest to siedmioosobowa grupa o wszystkich kolorach tęczy.

Członkowie

Historia

Na początku Wojny Pięciu Królów, Renly Baratheon ogłosił się królem Siedmiu Królestw po śmierci brata, Roberta. By podkreślić swój status utworzył Tęczową Gwardię, wymyślną wersję Gwardii Królewskiej. Loras Tyrell, ulubieniec Renly’ego, został mianowany na Lorda Dowódcę. Prócz Lorda Dowódcy, każdy członek ma tarczę w jednym z kolorów tęczy.[1]


Ostatnie stanowisko było trzymane w nadziei, że ser Barristan Śmiały przyłączy się do Renly’ego. Barristan nigdy nie przyjechał do obozu Renly’ego, więc tarczę otrzymała Brienne z Tarthu, która dostała to stanowisko w nagrodę za wygranie bijatyki przy Gorzkim Moście, w której wzięło udział stu rycerzy, w tym ser Loras.

Po śmierci Renly’ego Tęczowa Gwardia rozpadła się:

  • Loras Tyrell szalał z rozpaczy. Kiedy Ród Tyrellów przyłączył się do Lannisterów przeciw Stannisowi, Loras walczył pod chorągwią rodu Tyrellów. Potem dołączył do Gwardii Królewskiej w ramach sojuszu z Lannisterami.
  • Brienne – była świadkiem śmierci Renly’ego i była za nią obwiniana, uciekła z miejsca zdarzenia i przysięgła swą służbę Catelyn Stark.
  • Royce został zabity przez Lorasa Tyrella za to, że pozwolił zabić Renly’ego.
  • Cuy został zabity przez Lorasa Tyrella za to, że pozwolił zabić Renly’ego.
  • Morrigen, walczył dla Stannisa Baratheona, zabity w czasie Bitwy nad Czarnym Nurtem przez Garlana Tyrella.
  • Crane, walczył dla Stannisa Baratheona, pojmany przy Gorzkim Moście przez ser Lorasa i przetrzymywany w Wysogrodzie.
  • Caron, walczył dla Stannisa Baratheona, zabity w napaści na Królewską Przystań przez Philipa Foote.

Adaptacja telewizyjna

Plik:RainbowGuard HBO.jpg
Adaptacja HBO, Tęczowa Gwardia

W serialu, Tęczowa Gwardia opisana jest jako „Gwardia Królewska Renly’ego”. W USA tęcza jest symbolem homoseksualistów.[2] Autor George R. R. Martin nie miał zamiaru powiązać „Tęczowej Gwardii” z gejami. HBO postanowiło nie używać nazwy „Tęczowej Gwardii” w swoim serialu ze względu na polityczne konotacje, mimo oczywistego związku Renly’ego Baratheona i Lorasa Tyrella. [3] Po śmierci Renly’ego, Loras i jego siostra Margaery wracają do domu, a Brienne ucieka do Catelyn Stark i przysięga służyć jej, tak jak wcześniej Renly’emu.

Zobacz także

Przypisy

Ta strona zawiera treści z angielskiej Wikipedii. Pierwotna treść była w Gwardia Królewska. Lista autorów jest dostępna w historii strony of Gwardia Królewska. Podobnie jak w Wiki Westeros, zawartość Wikipedia dostępna jest pod GNU Free Documentation License.