Wolne Miasta

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wolne Miasta zgrupowane na zachodnim wybrzeżu Essos
Dziewięć Wolnych Miast na Essos:
Pentos, Braavos, Lys, Qohor, Norvos, Myr, Tyrosh, Volantis, Lorath

Wolne Miasta są grupą dziewięciu miast-państw znajdujących się na zachodnim wybrzeżu wschodniego kontynentu. Handlują one i współdziałają z Siedmioma Królestwami Westeros.

Geografia

Dziewięć miast_państw tworzących Wolne Miasta leży Za Wąskim Morzem, na wschód od Westeros, na zachodnim wybrzeżu wschodniego kontynentu, w większości na przybrzeżnych wyspach. Istnieją znaczne różnice geograficzne pomiędzy poszczególnymi miastami, od lesistego Qohor, pagórkowatego Norvos, do wyspiarskiego Braavos. Od wschodu Wolne Miasta są odgraniczone górami od Morza Dothraków, jednak luki w paśmie pozwalają Dothrakom na pewien dostęp do miast. Na północ jest Morze Dreszczy i Ibben, wyspa zamieszkana przez wielorybników odzianych w focze skóry. Na południu znajduje się Zatoka Niewolnicza i seria cieśnin prowadzących na Morze Nefrytowea

Dziewięć Wolnych Miast

Chociaż Wolne Miasta są odrębnymi "państwami", łączy je wspólne pochodzenie. Były valyriańskimi koloniami (oprócz Braavos, założonego przez uchodźców). Niektóre, jak Braavos mają unikatową i niezwykłą kulturę, podczas gdy inne, jak Pentos i Myr,mają wiele wspólnych cech. Chociaż we wszystkich dziewięciu Wolnych Miastach mówi się po starovalyriańsku, dialekty w poszczególnych miastach są tak różne, że można je uznać za dziewięć języków.

Content.png
Ten artykuł lub sekcja jest niedopracowany. Możesz pomóc Wiki"Pieśni Lodu i Ognia" rozwinąć go.
missing history.

Tywin Lannister zawsze traktował Wolne Miasta z pogardą , mówiąc, że walczą za pomocą monet a nie mieczy, dodając, że złoto ma swoją moc, ale wygrywa się za pomocą żelaza.

Pentos

Główny artykuł: Pentos

Pentos jest głównym portem handlowym zatoki na zachodnim wybrzeżu. Z dominacją wież z kwadratowych cegieł jest zarządzane przez Księcia, który jest wybierany przez de facto rządzących miastem ludzi, znanych jako Magistrzy. Khalasary niekiedy docierają tak daleko od Morza Dothraków, ale Pentoshanie rozumnie wykupują się wtedy okupem. Ludzie z Pentos noszą farbowane i rozdwojone brody. Jak w większości Wolnych Miast, niewolnictwo jest tu zakazane, ale bogaci i potężni mieszczanie umieją omijać prawo poprzez utrzymywanie "sług" ( zakładają im obroże z brązu ).

Wybitni Pentoshanie:

  • Varys, eunuch i mistrz szpiegostwa w służbie Króli Westeros.
  • Illyrio Mopatis, potężny Magister.

Braavos

Główny artykuł: Braavos

Unikalne wśród Wolnych Miast Braavos nie była kolonią Valyrian, ale było tajnym schronieniem przed ich ekspansja. Bravoss to morskie miasto na wielu wyspach, znane jest z zawiadackich bravos i Gildii Ludzi bez Twarzy. Jest również sławne z Tytana z Braavos, czyli zarówno twierdzy jak i posągu.

Wybitni Braavosanie:

Lys

Główny artykuł: Lys

Lys jest kolejnym z Wolnych Miast, które "siedzi okrakiem" na wielu wyspach. Lyseńczycy w przeciwieństwie do innych ludzi z Wolnych Miast są zazwyczaj wysocy i mają jasną skórę i oczy. Lys jest dobrze znane ze swych domów uciech, niewolników szkolonych w sztukach miłosnych, sprzedawanych jako kochanków. Lys często walczy o kontrolę nad Stopniami i Spornymi Ziemiami. W Lys rozwinięty jest szczególnie kult bogini miłości.

Wybitni Lyseńczycy:

  • Doreah, służebnica [[Daenerys Targaryen]

Qohor

Główny artykuł: Qohor

Wolne Miasto Qohor jest usytuowane na głównym kontynencie w ogromnej Puszczy Qohorickiej. Znane jest ze swoich wspaniałych tkanin, a jego kowale posiadają bardzo rzadką umiejętność przekuwania valyriańskiej , a nawet łączenia w niej różnokolorowych metali. The Black Goat jest najbardziej znanym bogiem w mieście. Straż Qohor składa się tylko z Nieskalanych odkąd w Bitwie Trzech Tysięcy 3000 tych niewolników eunuchów obroniło miasto przed 25,000 dothrackich jeźdźców. Gwardziści dla uczczenia tego zwycięstwa noszą przyczepione do ich włóczni ludzkie włosy, by pokazać Dothrakom ich odcięte warkocze.

Wybitni Qohorczycy:

Norvos

Główny artykuł: Norvos

Norvos znajduje się na głównej części kontynentu i składa się z dwóch części in two parts, jednej na szczycie wzgórza i drugiej nad brzegiem małej rzeczki. Miasto ma trzy duże dzwony, każdy z własną nazwą i charakterystycznym głosem. Okolica to kraina wzgórz z tarasowymi gospodarstwami i wsiami z domami pokrytymi białym stiukiem. Klimat jest dość łagodny. Norvosi rozpoznawani są przez swoje barwione wąsy. Miasto rządzone jest przez radę magistrów, którzy są znani z płacenia trybutów Dothrckim khalasaom. Jest to także dom dla brodatych kapłanów, którzy trenują elitarnych gwardzistów. Gwardziści ci przyrzekają na honor i swoje długie topory, do których są bardzo przywiązani.

Wybitni Norvosi:

Myr

Główny artykuł: Myr

Myr to nadmorskie miasto słynące z wspaniałych rzemieślników soczewek, zawiłych koronek i delikatnych dywanów. Myrosi mają ciemne oczy i skórę ( jak Norvosi i Penthosanie). Rządzenia są przez magistrów, którzy są znani z przekupywania Dothrackich khalasarów. Myr jest ośrodkiem handlu niewolnikami i zielonymi nektarami winnymi. Myr często walczy o kontrolę nad Spornymi Ziemiami.

Wybitni Myrosi:

Tyrosh

Główny artykuł: Tyrosh

Tyrhos, nadmorskie miasto-państwo rządzone przez Archona, znane jest ze swojego skąpstwa. Kupcy handlują głównie niewolnikami i gruszkową brandy. Miasto posiada wiele domów uciech, ale nie są one tak wysoko cenione jak w Lys. Tyroshańscy zbrojmistrzowie robią wspaniałe zbroje o fantastycznych kształtach. Tyrosh jest popularnym ośrodkiem rekrutacji najemników. Miasto jest często wciągane w niekończące się konflikty o Sporne Ziemie i Stopnie. Tyroshanie często mają spiczaste, rozwidlone brody i farbowane na jasno wąsy.

Na początku Wojny Dziewięciogroszowych Królów, the Szajka Dziewięciu podbiła Tyrosh i ustanowiła władcą Alequo Adarysa the Goldentongued. Sześć lat później Szajka została pokonana na Stopniach, a Alequo pozbawiony władzy.

Wybitni Tyroshanie:

Volantis

Główny artykuł: Volantis

Volantis, najbardziej południowe z Wolnych Miast, znajduje się blisko Zatoki Niewolników. Intensywnie handluje niewolnikami, szkłem i winami. Jest rządzone przez wybierany triumwirat. Volanteńscy najemnicy są rozpoznawani przez ich wytatuowane twarze. Volanteńczycy nie traktują jako coś niezwykłego tatuowanie niewolników i sług. Volantis czasami daje sie wciągnąć w konflikty o Sporne Ziemie.

Lorath

Główny artykuł: Lorath

Lorath to miasto portowe znajdujące się na kilku wyspach. Jaqen H'ghar przez jakiś czas udawał Lorathańczyka, nosząc długie, zafarbowane na czerwono włosy na jednej stronie i białe na drugiej.