Wybrany artykuł/10

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Woodrow J. Hinton III The Dragon's FireII.png

Taniec Smoków był domową wojna w Westeros, dziejącą się pomiędzy dwoma gałęziami Rodu Targeryenów. Była to wojna o sukcesję toczącą się pomiędzy starsza siostrą Rharnyrą, a jej młodszym bratem Aegonem. Konflikt trwał od początków 129AC, aż do połowy 131AC. Zginęły tysiące.

Król Viserys I był żonaty dwa razy. Z pierwszego małżeństwa miał tylko jedno dziecko: Rhaenyrę. Viserys zaczął uczyć ją rządzenia, aż w końcu ogłosił ją swoją następczynią. Podczas jego drugiego małżeństwa z Alicent Hightower urodziło mu się czworo dzieci: Aegon, Helaena, Aemond i Daeron. Mimo, że miał teraz syna, Viserys nadal uważał, że to Rhaenyra powinna wstąpić na tron po jego śmierci.

Kiedy Viserys zmarł w Czerwonej Twierdzy w 129AC, Królowa Alicent rozkazała aresztować tych, którzy o tym wiedzieli, oraz ogłosić wraz z małą radą sukcesję Aegona. Nieświadoma niczego Rhaenyra, która przebywała w tym czasie na Smoczej Skale, po dowiedzeniu się o tym, rozpoczyna wojnę.

Taniec Smoków był wojną niepodobną do innych. Naznaczony był stalą, zdradami i morderstwami. Choć bitwy odbywały się głównie na ziemi, wiele z nich stoczono na wodzie i w powietrzu, ponieważ często wykorzystywano smoki, które walczyły za pomocą kłów, pazurów i ognia. Dynastia Targaryenów przetrwała, koronowany został Aegon III , jednak zginęło wiele smoków. Czytaj więcej...