Wybrany artykuł/11

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
MiguelRegodónHarkness Rhaegar Targaryen.jpg

Książę Rhaegar Targaryen był najstarszym synem Króla Aerysa II i jego siostry-żony, Królowej Rhaelli. Urodził się w 259AC, w tym samym dniu i miejscu co Tragedia w Summerhall. Zawsze był melancholikiem. Mimo, że specjalizował się w walce, Rhaegar był znany z zamiłowania do książek i gry na harfie. Pomimo swych manier lud Westeros go kochał.

Ponieważ Rhaegar nie miał żadnej siostry gdy osiągnął odpowiedni wiek do ożenku, Król Aerys zaaranżował jego ślub z dornijską księżniczką Elią, daleką krewną Rodu Targeryenów. Rhaegar i Elia mieli dwoje dzieci: ksieżniczkę Rhaenys i Księcia Aegona.

W 281AC, w Roku Fałszywej Wiosny, Rhaegar wywołał skandal na turnieju w Harrenhal, gdzie jako zwycięzca miał prawo wybrania nowej Królowej Miłości i Piękna. Zamiast ukoronować własną żonę, Rhaegar wybrał Lady Lyannę.

Tragedia wydarzyła się następnego roku, kiedy krótko po narodzinach księcia Aegona Rhaegar wyjechał do Dorzecza. Niedługo potem zniknęła Lady Lyanna i według pogłosek to książę ją porwał. Wzburzony doniesieniami brat Lyanny Brandon udał się do Królewskiej Przystani, gdzie chciał zabić księcia Rhaegara. Ponieważ Rhaegar nie był obecny, król Aerys rozkazał aresztować Brandona i jego ojca [[Rickard Stark|Rickarda], a następnie zabić ich, po czym zażądał głów drugiego brata Lyanny Eddarda i jej narzeczonego, Roberta. Wywołało to Rebelię Roberta.

Choć Rhaegar nie brał udziału w większej części wojny, powrócił z południa i wziął udział w Bitwie nad Tridentem. Zginął tam z ręki Roberta Baratheona. Czytaj więcej...