Wybrany artykuł/11

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
MiguelRegodónHarkness Rhaegar Targaryen.jpg

Książę Rhaegar Targaryen był najstarszym synem Króla Aerysa II i jego siostry-żony, Królowej Rhaelli. Urodził się w 259AC, w tym samym dniu i miejscu co Tragedia w Summerhall, zawsze był melancholikiem. Mimo, że był specjalistą w walce, Rheagar był znany z zamłowania do książek i grania na harfie. Pomomo swych manier był kochany przez lud Westeros.

Ponieważ Rhaegar nie miał żadnej siostry gdy osiągnął odpowiedni wiek do ożenku, Król Aerys zaaranżował jego ślub z Dornijską Księżniczką Elią, dajeką krewną Rodu Targeryenów. Rhaegar i Elia mieli dwoje dzieci: Ksieżniczkę Rhaenys i Księcia Aegona.

W 281AC, w Roku Fałszywej Wiosny, Rhaegar spowodował skandal na Turnieju w Harrenhal, gdzie jako zwyciężca miał prawo wybrania nowej Królowej Miłości i Piękna.Zamiast ukoronować własną żonę, Rheagar wybrał Lady Lyannę.

Tragedia wydazyła sie następnego roku, kiedy krótko po narodzinach Księcia Aegona, Rhaegar wyjechał do Dorzecza. Niedługo potem znikneła Lady Lyanna Stark i mówiono, że została porwana przez Księcia Rhaegar. Wzburzony doniesieniami brat Lyanny Brandon udał sie do Królewskiej Przystani, gdzi chciał zabić Księcia Rhaegara. Ponieważ Rhaegar nie był obecny, Król Aerys rozkazał aresztować Brandona i jego ojca [[Rickard Stark|Rickarda], a następnie zabic ich, po czym zarządał głów drugiego brata Lyanny Eddarda i jej narzyczonego Roberta. Wywołało to Rebelie Roberta.

Choć Rhaegar nie brał udziału w większej cześci wojny, powrócił z południa i wziął udział w Bitwie nad Tridentem. Został tam zabity przez Roberta Baratheona. Czytaj więcej...