Wybrany artykuł/7

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
T Jedruszek DefendersOfKingsLanding.jpg

Wojna Pięciu Królów była wielkim konfliktem w Siedmiu Królestwach, który trwał od 298AC do 300AC. Wojna ta została tak nazwana po tym jak pięciu mężczyzn nadało sobie tytuł Króla: Joffrey Baratheon, Stannis Baratheon, Renly Baratheon, Robb Stark i Balon Greyjoy. Podczas gdy trzej Baratheonowie walczyli o Żelazny Tron i tytuł Króla Siedmiu Królestw, Robb Stark walczył o niezależnosć Północy, przybierając tytuł Króla Północy, a Balon Greyjoy walczył o niezależność Żelaznych Wysp, nadając sobie tytuł Króla Żelaznych Wysp.

Wojna Pięciu Królów rozgrywała się głównie na Północy, w Dorzeczu, na Zachodzie, w Ziemich Burzy i we Włościach Korony. Wojna wybuchła pośmierci Króla Roberta, jako, że jego spadkobierca Joffrey nie był jego synem. Doprowadziło to do tego, że obaj bracia zmarłego króla ogłosili się nowymi władcami. Śmierć Eddarda Starka z rąk Joffreya spowodowała przystąpienie Północy do wojny. Lord Balon Greyjoy zdecydował się włączyć się do wojny i nadać sobie tytuł króla, by spróbować dokonać tego, czego nie udało mu się zrobić dziesięć lat temu.

Według Arcymaestra Benedicta nazwa konfliktu jest błędna, ponieważ Renly Baratheon został zabity zanim Balon Greyjoy się koronował, więc nigdy nie było jednocześnie pięciu królów. Czytaj więcej...