Wybrany artykuł/7

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
T Jedruszek DefendersOfKingsLanding.jpg

Wojna Pięciu Królów była wielkim konfliktem w Siedmiu Królestwach, który trwał od 298AC do 300AC. Została tak nazwana po tym, jak pięciu mężczyzn nadało sobie tytuł Króla: Joffrey Baratheon, Stannis Baratheon, Renly Baratheon, Robb Stark i Balon Greyjoy. Podczas gdy trzej Baratheonowie walczyli o Żelazny Tron i tytuł Króla Siedmiu Królestw, celem Robba była niezależność Północy (jego tytuł to Król Północy), a Balona suwerenność Żelaznych Wysp (Król Żelaznych Wysp).

Wojna Pięciu Królów rozgrywała się głównie na Północy, w Dorzeczu, na Zachodzie, w Krainach Burzy i we Włościach Korony. Wybuchła po śmierci Króla Roberta, jako że jego spadkobierca Joffrey okazał się nie być jego synem. Doprowadziło to do tego, że obaj bracia zmarłego króla ogłosili się nowymi władcami. Śmierć Eddarda Starka z rąk Joffreya spowodowała przystąpienie Północy do wojny. Lord Balon Greyjoy zdecydował się włączyć się do wojny i nadać sobie tytuł króla, by spróbować dokonać tego, czego nie udało mu się zrobić dziesięć lat temu.

Według Arcymaestera Benedicta nazwa konfliktu jest błędna, ponieważ Renly Baratheon został zabity zanim Balon Greyjoy się koronował (zatem nie było jednocześnie pięciu pretendentów do tronu). Czytaj więcej...