Wybrany artykuł/8

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Picacio Ned Stark.jpg

Eddard Stark, znany także jako Ned, jest drugim synem Lorda Rickarda. W momecie rozpoczecia się Gry o Tron jest Lordem Winterfell. Ożenił się z Lady Catelyn Tully w roku 283AC i ma pięcioro dzieci z nią: Robba, Sansę, Aryę, Brana i Rickona. Ned ma także bękarciego syna Jona, urodzonego podczas Rebelii.

Eddard za młodości był wychowywany w Orlim Gnieździe przez Jona Arryna, którego on i Robert uważali za drugiego ojca. Kiedy siostra Eddarda Lyanna została porwana przez Księcia Rhaegara, ich brat Brandon pojechał do Królewskiej Przystani po sprawiedliwość, ale został wraz z ojcem Rickardem zabity na rozkaz Szalonego Króla. Kiedy Aerys zażądał następnie głów Neda i Roberta, Jon Arryn odmówił mu i podniósł chorągwie, rozpoczynając rewoltę. Wojna zakończyła się osadzeniem Roberta na tronie. Ned przybył jednak za późno, aby uratować siostrę; umarła ona na jego rękach.

Od czasu koronacji Roberta Ned Stark służył królowi jako Namiestnik Północy. W 298AC, po śmierci Jona Arryna, Robert poprosił go o objęcie urzędu Namiestnika Króla. Podejrzewając, że Jona Arryna zamordowano, Ned akceptuje propozycję, przenosi się do Królewskiej Przystani i rozpoczyna śledztwo.

Eddard jest znany z niezachwianego poczucia honoru i sprawiedliwości. Jego rodzina uważa go za miłego i kochającego, choć niektórzy twierdzą, że jest zimny i pełen pogardy. Czytaj więcej...