Wybrany artykuł/8

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Picacio Ned Stark.jpg

Eddard Stark, znany także jako Ned, jest drugim synem Lorda Rickarda. W momecie rozpoczecia się Gry o Tron jest Lordem Winterfell. Ożenił się z Lady Catelyn Tully w roku 283AC i ma pięcioro dzieci z nią: Robba, Sansę, Aryę, Brana i Rickona. Ned ma także bękarciego syna Jona, urodzonego podczas Rebelii.

Eddard za młodości był wychowywany w Orlim Gnieździe przez Jona Arryna, którego razem z Robertem uważał za drugiego ojca. Kiedy siostra Eddarda Lyanna została porwana przez Księcia Rhaegara, brat Eddarda Brandon pojechał do Królewskiej Przystani po sprawiedliwość, ale został wraz z ojcem Rickardem zabity na rozkaz Szalonego Króla Aerysa. Kiedy następnie Aerys zarządał głowy Neda i Roberta Baratheona, Jon Arryn odmuwił mu i podniósł chorągwie rozpoczynając rewolte. Wojna zakończyła się osadzeniem Roberta na tronie> Jednak Ned przybył za późno, aby uratować siostrę, która umarła w jego rękach.

Od czasu koronacji Roberta Ned Stark służył królowi jako Namiestnik Północy. W 298AC, po śmierci Jona Arryna Ned został poproszony przez Roberta, aby objał urząd Namiestnika Króla. Podejrzewając morderstwo Jona Arryna, Ned akceptuje propozycję, przenosi się do Królewskiej Przystani i rozpoczyna śledztwo.

Eddard jest znany z niezachwianego poczucia honoru i sprawiedliwości. Jego rodzina odnajduje go miłym i kochającym, choc niektórzy uważają, ze jest zimny i pełen pogardy. Czytaj więcej...