Zielone Oczy

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bran Stark is being mentored by the Last Greenseer – by Urukki Saki ©

Zielone oczy to nazwa mędrców dzieci lasu, którzy posiadają magiczne zdolności, mają władzę nad naturą i prorocze wizje.

Zielone oczy mają zielony wzrok i też są wargami.[1] Pierwsi Ludzie wierzyli, że to oni wyrzeźbili twarze na czardrzewach. Według opowieści zielone oczy widzą oczami czardrzew, wpływają na życie zwierząt i roślin.[2] Użyli swych mocy, by rozbić cypel Dorne na wyspy Stopnie.[3]

Jeden na tysiąc to zmiennoskóry, a jeden zmiennoskóry na tysiąc jest też zielonymi oczami.[4] Ludzie też mogą być zielonymi oczami, jak również wargami.

Nie jest jasna relacja między zielonymi oczami dzieci lasu a zakonem zielonych ludzi, którzy chronią Wyspę Twarzy na jeziorze Oko Boga. Na świecie został jeden zielone oczy – Ostatni zielony jasnowidz.

Bieżące wydarzenia

Gra o Tron

W Winterfell maester Luwin opowiada Branowi o zielonym wzroku i zielonych oczach. Bran pamięta, że maester Luwin powiedział, że dzieci lasu mają zielony wzrok:

“ Niektórzy z nich twierdzili, że dysponują taką mocą. Ich mędrców zwano zielonymi oczami. ”[5]

Bran pyta się czy to magia, a maester Luwin odpowiada:

“ Jeśli koniecznie chcesz, możesz tak to zwać z braku lepszego słowa. W istocie była to tylko inna postać wiedzy. ” [5]

Gdy Bran pyta co to było, maester Luwin mówi:

“ Nikt naprawdę tego nie wie, Bran. Dzieci lasu odeszły ze świata, a ich mądrość

zniknęła razem z nimi. Sądzimy, że miało to coś wspólnego z twarzami drzew. [[Pierwsi Ludzie]] wierzyli, że zielone oczy widzą oczyma Czardrzew. Dlatego właśnie, gdy tylko toczyli wojnę z dziećmi lasu, wycinali drzewa. Podobno zielone oczy miały też władzę nad leśnymi zwierzętami i ptakami, a nawet rybami.” [5]

Taniec ze Smokami

Ostatni zielony jasnowidz mieszka z pozostałymi dziećmi lasu w jaskini daleko na północ od Muru. Bran Stark i jego towarzysze wyruszają w niebezpieczną podróż za Mur, by go odnaleźć. Do jaskini prowadzi ich Zimnoręki.

Przypisy