Catelyn Tully

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błąd przy generowaniu miniatury
Error code: 127
House Tully.PNG Catelyn Tully
Catelyn by aniaem.jpg
Ilustracja autorstwa Anja Dalisa©

Przydomek Cat
Catelyn Stark
Pani Kamienne Serce
Milcząca Siostra
Matka bez Miłosierdzia
Wieszaczka
Tytuł Lady Winterfell
Przynależność Ród Starków
Ród Tullych
Bractwo bez Chorągwi
Kultura Człowiek Dorzecza
Urodzony 264AC,  Riverrun
Zmarły 299AC,  Bliźniaki
Wspołmałżonek Eddard Stark
Ksiązki Gra o Tron (POV)
Starcie Królów (POV)
Nawałnica Mieczy (POV)
Uczta dla Wron (Występuje)
Taniec ze Smokami (Wspomniana)

Played by Michelle Fairley
TV series Sezon 1 | Sezon 2 | Sezon 3

Catelyn Stark jest żoną lorda Eddarda Starka i panią Winterfell. Ma pięcioro dzieci: Robba, Sansę, Aryę, Brana i Rickona. Catelyn pochodzi z Rodu Tullych, urodziła się w Riverrun. Jest córką lorda Hostera Tully’ego i Minisy Whent. Ma brata Edmure’a oraz siostrę Lysę. Jest jedną z głównych postaci w sadze.

Wygląd i charakter

Zobacz też kolekcję obrazków.

Jest opisywana jako piękna (nawet po urodzeniu piątki dzieci), ma kasztanowe włosy, niebieskie oczy i długie palce. Ubiera się prosto, unikając dworskiej wystawności Królewskiej Przystani. Woli nosić szare barwy Starków lub czerwień i niebieski swej własnej rodziny.

Catelyn jest dumna, uprzejma i szczodra. Przez znajomych postrzegana jest jako honorowa i rzetelna osoba, stawiająca obowiązek ponad pragnienie jako najważniejszą zasadę postępowania. Ponadto Catelyn świetnie rozumie politykę i ma znaczny wgląd na to, co kieruje państwem. Niemniej jest kobietą o przerażającym zapale do ochrony swych bliskich i częściej podąża za głosem serca niż rozumu - przede wszystkim gdy chodzi o jej rodzinę, którą głęboko kocha. Dewizą rodu Tullych są przecież słowa: Rodzina. Obowiązek. Honor. właśnie w tej kolejności. Jednak bękarta, Jona Snow, uważa za obcego w rodzinie i nigdy nie wybaczyła Eddardowi tego, że przywiózł go do domostwa Starków. Wyznaje wiarę w Siedmiu.

Historia

Catelyn jest najstarszym dzieckiem lady Minisy Whent i lorda Hostera Tully'ego, głowy rodu Tullych i Najwyższego Lorda Tridentu. Ma młodszego brata, Edmure'a oraz młodszą siostrę, Lysę.

Swe dzieciństwo spędziła w Riverrun, gdzie zaprzyjaźniła się z podopiecznym swego ojca, Petyrem Baelishem. Choć chłopak zakochał się w niej i starał się o jej rękę, Catelyn nigdy nie podzielała jego uczuć; postrzegała go jako swojego małego brata i nikogo więcej. Kiedy miała dwanaście lat, ogłoszone zostały jej zaręczyny z Brandonem Starkiem, dziedzicem Winterfell, co miało wzmocnić przyjazne więzi między tymi wielkimi rodami.

Gdy Brandon przybył do Riverrun spotkać się z Catelyn, młody Petyr wyzwał go na pojedynek o jej rękę. Brandon wygrał z łatwością, ale oszczędził życie Baelisha przez wzgląd na prośby Catelyn. Petyr został wygnany z Riverrun z powrotem do domu tak szybko, jak tylko jego rany zagoiły się w dostatecznym stopniu. Potem, po śmierci Brandona, wysłał do Catelyn pojedynczy list, ale ona spaliła go, nie przeczytawszy.

Zaręczyny Catelyn z Brandonem zakończyły się gwałtownie, kiedy wraz ze swoim ojcem został zabity przez Obłąkanego Króla Aerysa II, co spowodowało wybuch Rebelii Roberta. Jej przywódcami byli młodszy brat zabitego, Eddard Stark oraz jego przyjaciel z dzieciństwa Robert Baratheon. Podczas Rebelii ojciec Catelyn starał się podtrzymać sojusz między rodami, przez co dziewczynie kazano wyjść za Eddarda. Przeprowadziła się do Winterfell, gdzie ze swym mężem utworzyli trwały związek pełen miłości. Ponadto byli kochali ich zarówno wysoko urodzeni, jak i prostaczkowie z podlegających im ziem. Catelyn i Eddard mają piętkę dzieci: Robba, Sansę, Aryę, Brana i Rickona. Wychowali również bękarciego syna Eddarda Jona Snow. Chłopiec ten, dowód pojedynczego przypadku niewierności, był zawsze źródłem spięć między Catelyn i jej mężem.

Bieżące wydarzenia

Gra o Tron

Po przybyciu królewskiej świty do Winterfell Catelyn otrzymuje list od swej siostry Lysy, w którym twierdzi ona, że Lannisterowie zamordowali jej męża Jona Arryna, niedawno zmarłego namiestnika. To stawia Starków na baczności, jako że przyjaciel Neda, król Robert I, właśnie zaoferował mu stanowisko namiestnika. Catelyn nakłania męża, by zaakceptował tę ofertę, wraz z propozycją zaręczenia Sansy z dziedzicem tronu, co pewnego dnia uczyni dziewczynę królową. Pomimo złych przeczuć względem wyjazdu do stolicy, Ned ostatecznie zgadza się.

Gdy Bran leży w śpiączce po upadku, którego doznał podczas wspinania się na jedną z wież Winterfell, Catelyn siedzi przy nim bez przerwy przez osiem dni. Ignoruje przy tym swe własne interesy oraz sprawy Winterfell. Ósmej nocy zostaje zaatakowana przez zabójcę, który przybył zabić Brana. Podczas walki Catelyn chwyta jego sztylet, otrzymując głębokie rany na dłoniach, potem zbira atakuje i zabija wilkor Brana.[1] Po wydobrzeniu Catelyn udaje się do Królewskiej Przystani wraz z ser Rodrikiem Casselem by poinformować o wydarzeniu Eddarda; płynie na statku o nazwie Burzowy Tancerz. Pomimo podróżowania w tajemnicy, tuż po przyjeździe zostają powitani przez straże i zaprowadzeni do burdelu. Jego właścicielem jest Petyr Baelish, przyjaciel Catelyn z dzieciństwa. Zdradza on jej, że sztylet użyty przez zabójcę należy do Tyriona Lannistera.[2]

Autorem ilustracji jest Amok©

W drodze powrotnej do Winterfell, wciąż jadąc incognito, spotyka Tyriona w gospodzie na skrzyżowaniu dróg. Karzeł rozpoznaje ją, równocześnie ujawniając jej tożsamość pozostałym klientom gospody, wśród których są również zbrojni, służący chorążym Tullych. Catelyn skutecznie wzywa ich do pojmania Tyriona za uknucie spisku mającego na celu zabicie jej syna Brana, prosi również o pomoc w odwiezieniu go do Winterfell, gdzie będzie czekał na wymierzenie sprawiedliwości.[3] Mimo jej obwieszczeń o tym, że jadą do siedziby Starków, ich oddzialik zamiast tego udaje się w drogę do Orlego Gniazda, gdzie ma się odbyć sąd. Podczas podróży odpierają atak ludzi z klanów na wysokiej drodze w Górach Księżycowych.[4] W Orlim Gnieździe Tyrion zostaje wtrącony do podniebnej celi, ale unika egzekucji, przekonał bowiem najemnika by walczył za niego w próbie walki.[5] W międzyczasie bezprawne aresztowanie staje się pretekstem do wybuchu wojny, gdy Tywin Lannister w ramach zemsty rozkazuje ser Gregorowi Clegane, by najechał i łupił Dorzecze.

Jej syn Robb maszeruje na południe z chorążymi ojca w odpowiedzi na aresztowanie lorda Eddarda w Królewskiej Przystani, a ona napotyka rekrutów Manderlych w Białym Porcie, po czym dociera do zastępów północy na polach przy Fosie Cailin. Towarzyszy jej wuj, ser Brynden Tully. Porzucił on służbę rodowi Arrynów, zniesmaczony postawą Lysy, która odmówiła siostrze pomocy przeciwko Lannisterom. Kiedy Robb ma już zamiar powierzyć Greatjonowi Umberowi dowództwo nad piechotą wysyłaną by zająć Tywina Lannistera, Catelyn udaje się przekonać go do wyznaczenia na tę pozycję człowieka chłodno kalkulującego: Roose'a Boltona. Robb chce, by Cat wróciła na Północ, jednak ona pozostaje z armią, chcąc zobaczyć się z umierającym ojcem.[6] Kiedy dla wojska okazuje się koniecznością przekroczenie rzeki Trident, na Cat spada delikatne zadanie paktowania z lordem Walderem Freyem. Udaje jej się wynegocjować przejście, za co musi obiecać (oprócz wielu innych rzeczy), że Robb poślubi dowolną z wielu kobiet Freyów.[7] Jest obecna przy zwycięstwie syna w bitwie w Szepczącym Lesie, gdzie jej strażą dowodzi Hallis Mollen.[8] Gdy do obozu dociera wieść o egzekucji Eddarda z rozkazu króla Joffreya, Catelyn przepełnia żałość, pozostaje jednak opanowana dla dobra swojego syna. Podczas narady wojennej w Riverrun, Catelyn nalega o pokój z południem, dzięki któremu Sansa i Arya mogłyby łatwiej uzyskać bezpieczeństwo; Robb i zebrani lordowie określają jednak jasno, że mają zamiar kontynuować wojnę. Wtedy Greatjon ogłasza Robba Królem Północy - pierwszym od trzystu lat. [9]

Starcie Królów

Catelyn sprzeciwia się planowi Robba, by wysłać podopiecznego Eddarda, Theona Greyjoya, z misją dyplomatyczną, na której ma on zawrzeć sojusz ze swoim ojcem. Nie ufa ani jednemu, ani drugiemu.

To ona wychodzi z pomysłem, by spróbować sprzymierzyć się z Renlym Baratheonem i jego solidną armią z Reach i Krain Burzy, chce jednak pozostać z Robbem. Kiedy odgraża się on, że wyśle jako posła porywczego Greatjona, Catelyn ulega i jedzie sama, akceptując fakt, że jej syn staje się już mężczyzną. Jedzie na południe do Gorzkiego Mostu, by spotkać się z wojskami króla Renly'ego; tam zastaje go urządzającego wielką walkę zbiorową. Kiedy do Renly'ego dociera wieść, że jego brat Stannis oblega Koniec Burzy, rodową siedzibę Baratheonów, Catelyn udaje się tam wraz z królem i częścią jego oddziałów. Jest obecna przy bezowocnych negocjacjach między rywalizującymi braćmi, a później tej samej nocy staje się świadkiem zamordowania Renly'ego przez tajemniczą istotę, cień. Brienne z Tarthu, będąca członkinią Tęczowej Gwardii Renly'ego, jest poza nią jedyną obecną przy tym zdarzeniu osobą. Dwie kobiety ociekają razem, wiedząc, że zostaną obwinione o morderstwo. Udają się do Riverrun i podczas podróży Catelyn przyjmuje Brienne na służbę.

Gdy dowiaduje się, że jej dwaj najmłodsi synowie zostali rzekomo zamordowani przez zdradzieckiego Theona Greyjoya, uwalnia zakładnika Robba, Jaime'a Lannistera. Chce potajemnie wymienić go za córki, więzione w Królewskiej Przystani.

Nawałnica Mieczy

Widząc śmierć swego syna, Catelyn w rozpaczy rozdziera sobie paznokciami twarz. Autorem ilustracji jest Nenja.

Jej brat Edmure umieszcza Catelyn pod aresztem domowym w Riverrun, ale Robb ułaskawia ją po wyjawieniu, że poślubił Jeyne Westerling. Przybywa na wesele Edmure'a w Bliźniakach, na które Freyowie zgodzili się tylko po to, by w jego trakcie zdradzić Starków. Pomimo zachowanej podczas ceremonii ostrożności ona, Robb i wielu jego ludzi zostają zamordowani przez Freyów, ten perfidny akt zdrady jest potem znany jako "Krwawe Gody". W szaleńczej próbie uratowania życia swego syna, Cat chwyta półgłówka, Aegona Freya i próbuje przehandlować jego życie za życie Robba. Kiedy zostaje on zabity, ona mimo to podrzyna Aegonowi gardło, a tuż potem ją samą morduje Raymund Frey.[10]

Trzy dni później, Catelyn zostaje wskrzeszona przez Lorda Berica Dondarriona, który zwrócił jej życie kosztem własnego. Mimo to, rany odniesione na weselu brata znikają tylko częściowo, pozostawiając ją okaleczoną; głęboko rozcięte gardło uniemożliwia jej mówienie. Pochłonięta pragnieniem zemsty na tych, którzy przyczynili się do śmierci jej najbliższych, z kochającej matki zmienia się w zimną i pozbawioną litości maszynę. Przyjmuje imię Lady Stoneheart ("Pani Kamienne Serce") i przejmuje dowodzenie nad wyjętym spod prawa Bractwem bez Chorągwi, zajmując miejsce Dondarriona. Od tego czasu, nowym celem Bractwa jest egzekucja wszystkich, w których Cat dostrzegała zdrajców, nie wyłączając Lorda Baelisha czy Merreta Freta.[11]

Uczta dla Wron

Lady Stoneheart. Autorem ilustracji jest Zippo514

Dowodząc Bractwem, spotyka małą grupkę zbrojnych dowodzoną przez Brienne. Wyjawia jej ona, że szuka Sansy na rozkaz Jaime'a Lannistera. Stoneheart jest przekonana, że Brienne zdradziła ją, ponieważ ma przy sobie Wiernego Przysiędze, Lannisterski miecz uzyskany z przetopienia ostrza valyriańskiego miecza Starków, Lodu. Brienne przysięga, że wciąż jest jej wierna, ale Stoneheart upiera się, że musi tego dowieść zabijając Jaime'a. Brienne odmawia, stwierdzając, że Jaime zmienił się. Stoneheart każe jej wybierać między zabiciem go, a byciem powieszoną. Brienne, która podkochuje się w Jaimem, odmawia dokonania takiego wyboru. Tuż przed egzekucją zdaje się jednak, że zmieniła zdanie i wykrzykuje jakieś słowo.

Lady Stoneheart

Zobacz też kolekcję obrazków.

Wygląda na to, że śmierć zmieniła Catelyn. Za życia łaskawa, skora do wybaczania, zostaje całkowicie pochłonięta przez pragnienie zemsty na wszystkich, którzy według niej dopuścili się zdrady na niej i jej synu, Robbie. Jako nowa liderka Bractwa bez Chorągwi, wyłapuje, a następnie wiesza każdego, kto ma jakikolwiek związek z Freyami, Boltonami czy Lannisterami, nie wyłączając ludzi, którzy nie mają nic wspólnego z "Krwawymi Godami" lub też dzieci, tak jak w przypadku Podricka Payne'a.

Jej wygląd również ulega poważnej zmianie. Po tym, jak jej ciało utrzymywało się na wodzie przez kilka dni, jej skóra nabrała konsystencji budyniu i przybrała barwę zsiadłego mleka. Połowa jej włosów wypadła, natomiast druga połowa pobielała i zmarniała. Rany, które Cat odniosła na weselu brata także nie zostały całkowicie wyleczone; rozdrapaną paznokciami twarz pokrywały strzępy skóry i poczerniała krew, a długa, głęboka rana na szyi ukrywana była za kołnierzem płaszcza. Aby mówić, Stoneheart musi zakryć śmiertelną ranę, jednak nawet wówczas jej mowa jest trudna do zrozumienia.

Cytaty z Catelyn

Luwinie, mój syn leży tutaj złożony niemocą, umierający, a ty chcesz dyskutować ze mną o nowym koniuszym? Nic mnie nie obchodzą stajnie. Ani trochę. Jestem gotowa zaszlachtować wszystkie konie w Winterfell, gdyby to tylko wróciło zdrowie Branowi. Rozumiecz mnie?[1]

– Catelyn do Luwina

Robb, gdybyś potrafił sprowadzić go z powrotem swoim mieczem, nie pozwoliłabym ci schować go do pochwy, dopóki nie zobaczyłabym Neda u mojego boku... Lecz on odszedł, podobnie wielu innych i nic ich nam nie zwróci.[9]

– Catelyn do Robba Starka

Nawet jeśli miałabym wymienić czterech Lannisterów za dwóch Starków, uznam to za dogodną transakcję i podziękuję bogom. Dla ciebie, Robb, także pragnę bezpieczeństwa, żebyś mógł zasiąść na miejscu ojca i panować w Winterfell. Pragnę, abyś przeżył całe życie, pocałował dziewczynę i poślubił kobietę, miał syna. Chcę to wszystko zakończyć. Pragnę wrócić o domu i opłakiwać śmierć mojego męża. [9]

– Catelyn do Robba Starka i jego rady

Chciałabym się rozpłakać. Chciałabym, żeby ktoś mnie pocieszył. Nie chcę już dłużej być silna. Choć raz pragnę poczuć się głupia i wystraszona. Tylko na chwilkę, to wszystko... na dzień... na godzinę.[12]

– myśli Catelyn

Nie cieszy mnie mięso ani miód, a śpiew i śmiech stały się dla mnie podejrzanymi nieznajomymi. Dla mnie zostały jedynie żal, pył i gorzka tęsknota. Tam, gdzie kiedyś miałam serce, zieje pustka.[13]

– myśli Catelyn

Chcę, żeby wszyscy zginęli, Brienne. Najpierw Theon Greyjoy, a potem Jaime Lannister, Cersei i Krasnal. Wszyscy.[13]

– Catelyn do Brienne z Tarthu

Na honor Tullych, na honor Starków, przysięgam, że zamienię życie twojego chłopca za życie Robba. Syn za syna.[10]

– Catelyn do Waldera Freya

Cytaty o Catelyn

Przez całe życie Tyrion szczycił się przebiegłością - jedynym darem, jakim zechcieli obdarzyć go bogowie - tymczasem został przechytrzony przez tę przeklętą po siedmiokroć wilczycę. Mierziła go bardziej sama myśl o tym niż napaść na niego.[14]

Tyrion Lannister

Masz odwagę. Może nie bitewną, ale... sama nie wiem... taką kobiecą odwagę.[15]

Brienne z Tarthu

Cytaty o Lady Stoneheart

Nie może mówić. Zbyt głęboko poderżnęliście jej gardło, cholerne skurwysyny. Ale pamięta.[11]

Tom Siedem Strun do Merretta Freya

Bliznę pozostawioną przez ostrze jego brata ukrywały płaszcz i kołnierz, lecz jej twarz wyglądała jeszcze gorzej, niż ją zapamiętał. Od długiego przebywania w wodzie ciało stało się miękkie niczym budyń, a skóra nabrała koloru zsiadłego mleka. Połowa włosów jej wypadła, a druga połowa stała się biała i krucha jak u zgrzybiałej staruchy. Rozoraną paznokciami twarz pokrywały strzępy skóry i czarna krew. Najstraszliwsze jednak były oczy. Widziały go i były pełne nienawiści.[11]

– myśli Merretta Freya

Freyowie poderżnęli jej gardło od ucha do ucha. Kiedy znaleźliśmy ją nad rzeką, była martwa już od trzech dni. Harwin błagał mnie, żebym dał jej pocałunek życia, ale minęło zbyt wiele czasu. Nie chciałem tego zrobić, więc lord Beric pocałował ją zamiast mnie i płomień życia przeszedł od niego do niej. Wtedy... ożyła. Niech Pan Światła ma nas w swej opiece. Ożyła.[16]

Thoros z Myr

Rodzina

House Tully.PNG

 
 
 
 
 
 
Nieznany
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Hoster
Tully}
 
{Minisa
Whent}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brynden Tully
"Blackfish"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Catelyn
Tully
 
{Eddard "Ned"
Stark}
 
Edmure
Tully
 
Roslin Frey
 
Petyr
Baelish
 
{Lysa
Tully}
 
{Jon
Arryn}
 
Dwaj synowie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Robb
Stark}
 
Sansa
Stark
 
Arya
Stark
 
Bran
Stark
 
Rickon
Stark
 
 
 
Robert
Arryn
 
 
 
 
 
 


Przypisy