Nocna Straż

Z Wiki Westeros
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mur, Marc Simonetti ©

Nocna Straż to organizacja wojskowa, której celem jest obrona Muru, ogromnej fortyfikacji na północnej granicy Siedmiu Królestw, oraz obrona Królestwa przed ludźmi za Murem. Nocna Straż powstała w Erze Herosów, gdy odparto atak Innych. Członkowie Nocnej Straży przywdziewają tylko czerń.

Historia

Nocna Straż to najprawdopodobniej najstarsza organizacja w Siedmiu Królestwach, która przetrwała upadek królestw Pierwszych Ludzi, Inwazję Andalów i Podbój Aegona. Została założona ponad 8000 lat temu, po okresie zwanym Długą Nocą. Pod osłoną nocy, która trwała pokolenie, Inni z Krain Wiecznej Zimy najechali Westeros i spustoszyli je. W końcu zostali pokonani przez Nocną Straż w Bitwie Świtu. Po zażegnaniu niebezpieczeństwa Brandon Budowniczy wybudował Mur, na wypadek, gdyby Inni powrócili. W czasie Ery Herosów Dzieci Lasu co roku przekazywały Nocnej Straży sztylety z obsydianu.[1]

Inni więcej nie zaatakowali. Zagrożeniem wewnętrznym był tylko 13 Lord Dowódca nazwany Nocnym Królem. Najczęściej Straż atakowali dzicy, czasem pod wodzą swojego króla, próbując najeżdżać Północ. Powoli Nocna Straż zapominała, że ich celem nie jest walka z dzikimi, ale z innymi. Po latach misja Straży stawała się coraz mniej oczywista, liczba jej członków malała, a Siedem Królestw nie pomagało jej. Tylko Północ pamiętała o starych czasach, lecz nawet oni uwierzyli, że Inni to tylko postacie z bajek opowiadanych przerażonym dzieciom.

Wysoko urodzeni z Północy uważali wstąpienie do Nocnej Straży za honor. Wielu młodych chłopców z rodów Północy, dalekich w linii dziedziczenia, przywdziewało czerń. 300 lat po podboju Aegona tylko trzy zamki są obsadzone ludźmi. Członków Straży jest mniej niż tysiąc, są to głównie wyrzutki z Siedmiu Królestw: wieśniacy, dłużnicy, kłusownicy, gwałciciele, złodzieje i bękarci. Niewielu jest wśród nich szlachetnie urodzonych i rycerzy, jeśli już tacy służą, to dlatego, że walczyli po złej stronie na wojnie lub wdali się w konflikt z prawem.

Według maestera Pycelle'a Mur jest na krańcu świata a wieści często docierają tam z opóźnieniem.

Organizacja

Zwiadowcy bronią Muru przed dzikimi i Innymi
Budowniczy utrzymują Mur
Zarządcy odpowiadają za podstawowe zasoby Straży

Struktura

Członkowie Nocnej Straży dzielą się na trzy grupy: Zwiadowców, Budowniczych i Zarządców. Przełożonym ich wszystkich jest Lord Dowódca. Każda z trzech grup ma swojego przedstawiciela - Pierwszego Zwiadowcę, Pierwszego Budowniczego i Pierwszego Zarządcę. Sa oni mianowani przez Lorda Dowódcę.[2]

 • Zwiadowcy: Choć wszyscy bracia ze Straży pilnują Muru, zwiadowcy to główna jednostka bitewna, przystosowana do przetrwania w dziczy. Ich zadania to wyprawy zwiadowcze i patrolowanie Nawiedzonego Lasu poza Murem. Aktywnie bronią Muru i wyjeżdżają naprzeciw wrogom, w tym dzikim i tajemniczym, nieludzkim Innym.[3]
 • Budowniczy: Są odpowiedzialni za stan Muru, zamków i sprzętu. Wśród nich są kamieniarze, stolarze, górnicy i drwale.[3]
 • Zarządcy: Zarządcy to największa grupa. Odpowiadają za asortyment i najważniejsze funkcje, pełnią codzienną służbę. Polują i hodują zwierzęta, oporządzają konie, zbierają drewno, gotują posiłki, szyją ubrania, czyszczą broń, handlują z południem, dostarczają Straży wszystkie potrzebne zapasy.[3] Tak jak pozostali członkowie Nocnej Straży muszą być gotowi do walki w każdej chwili, wszyscy przeszli przynajmniej podstawowe szkolenie w walce.

Ci, którzy są biegli w rachunkach, czytaniu i pisaniu mogą dostać specjalne zadania. Choć tylko kilku potrafi czytać i pisać, Straż ma inne zadania dla każdego. Zarządcy często są też pomocnikami i giermkami swoich przełożonych, w tym Lorda Dowódcy. Cała administracja Nocnej Straży jest w rękach zarządów.

Dowództwo

Lord Dowódca Nocnej Straży to najwyższe stanowisko. Lord dowódca nadzoruje całą Straż. Każdy członek Nocnej Straży może zostać nominowany na Lorda dowódcę. Lord dowódca służy aż do śmierci, potem wybiera się nowego z braci Nocnej Straży. Zazwyczaj jest to zwiadowca. Jednak w Grze o Tron Jon Snow zostaje zarządcą, a nie zwiadowcą, tak jak chciał. Zostaje osobistym zarządcą obecnego Lorda dowódcy, inni bracia uważają, że oznacza to, iż Jon będzie tak przygotowywał się do pełnienia roli dowódcy. Może to świadczyć o systemie „szybkiego awansu” w Straży, gdy odpowiedni kandydaci na Lorda dowódcę mogą być tak przydzielani, by zyskali doświadczenie w trzech dziedzinach, niezależnie od tego, gdzie początkowo ich przydzielono. Jednak Lorda dowódcę wybiera się w głosowaniu, zatem stanowisko to, nawet w ramach szybkiego awansu, nie może być gwarantowane.


Większość przywódców Straży pochodzi z wyższych sfer społeczeństwa Westeros. Mężczyzna z arystokratycznego rodu lub pasowany na rycerza ma prawie zawsze zagwarantowane wysokie stanowisko, ale jest kilku wpływowych braci, którzy wywodzą się z pospólstwa, np. starszy zwiadowcy Qhorin Półręki, Blane, Cotter Pyke, dowódca Wschodniej Strażnicy i pirat bękart. Straż, jako merytokracja, jest jednem z nielicznych miejsc w feudalnym Westeros, gdzie ludzie niskiego pochodzenia mogą awansować a nawet dowodzić rycerzami i lordami, oraz zostać Lordem dowódcą.

Plik:Tim Truman Marched to the Wall.jpg
Nowi rekruci maszerują na Mur - Tim Truman. © FFG

Rekrutacja

Kiedyś służba Straży uważana była za honor i oznakę bezinteresownego poświęcenia obowiązkom, wielu rycerzy, honorowych i szlachetnych ludzi zaciągnęło się do Straży dobrowolnie. Dzisiaj Nocna Straż to jedyny sposób na uniknięcie kary, wyciąga się ich z lochów i zabiera na Mur. Zniesławieni szlachetnie urodzenie, bękarci a nawet niechciane potomstwo z prawego łoża jest „zachęcane” do przyłączenia się do Nocnej Straży.

Ci, którzy zgłaszają się sami, mogą zrezygnować w każdej chwili w czasie szkolenia, ale nikt nie może odejść po złożeniu ślubów. Dezerterów skazuje się na śmierć. Po złożeniu ślubów mężczyźni ze Straży nie mogą posiadać ziemi, ożenić się i mieć dzieci. Zachęca się ich do zerwania więzi z rodziną, jeśli ją mają.

Członkowie Nocnej Straży ubrani są na czarno, dzięki czemu dorobili się przezwiska „wrony”, głównie wśród dzikich. Niektórzy używają tego jako obraźliwego zwrotu. Członków Straży nazywa się też „czarnymi braćmi”, w pieśniach zwani są „czarnymi rycerzami na Murze”.

Składanie ślubów

Gdy rekruci są gotowi na przywdzianie czerni, składają śluby w septach lub przed drzewem sercem. Słowa ślubów:

Nadchodzi noc i zaczyna się moja warta. Zakończy ją tylko śmierć. Nie wezmę sobie żony, nie będę miał ziemi, ojca ani dzieci. Nie założę korony i zapomnę o zaszczytach. Będę żył i umrę na posterunku. Jestem mieczem w ciemności. Jestem strażnikiem na murach. Jestem ogniem, który odpędza zimno, światłem, które przynosi świt, rogiem, który budzi śpiących, tarczą, która osłania krainę człowieka. Moje życie i mój honor należą teraz do Nocnej Straży na tę noc i na wszystkie pozostałe.


W czasie mowy pogrzebowej mówi się „A teraz jego warta dobiegła końca”.

Własności

Porzucona twierdza Nocnej Straży, MarcSimonetti ©
Zamki wzdłuż Muru i otaczający je teren

Zamki Nocnej Straży

Nocna Straż wybudowała 19 zamków, by strzec Muru, choć nigdy nie obsadziła ludźmi więcej niż 17. Dziś obsadzonych zamków jest niewiele. Zamki ten przypominają garnizony, składają się głównie z baraków, stajni, składów, wieży i innych budynków, nie otacza ich mur. Celowo tak je zbudowano, by Straż mogła obsadzić Mur i skupić się na zagrożeniach z północy. Nocna Straż nie obawiała się ataku z południa, gdyż z racji swoich ślubów nie uczestniczą w wojnach Siedmiu Królestw. Obecnie, ze względu na niewielką liczebność Straży, obsadzone są tylko: Wieża Cieni, Czarny Zamek i Wschodnia Strażnica. Są plany, by ponownie obsadzić ludźmi Nocny Fort i wiele innych zamków. Kwestia, kto będzie odpowiedzialny za ludzi w tych zamkach jest źródłem sporu między Lordem dowódcą Jonem Snowem a królem Stannisem. Patrole między zamkami były kiedyś bardziej regularne, ale wraz z zmniejszeniem się liczby członków Nocnej Straży, zmalała liczba patroli. Teraz Straż używa mułów, by wjechać na szczyt Muru, jako że ścieżek między zamkami nie sypie się żwirem od wielu lat. Muły karmi się we Wschodniej Strażnicy i specjalnie szkoli.[4]


Zamki Nocnej Straży, od zachodu do wschodu

Zachodnia Strażnica · Wieża Cieni · Bastion Strażników · Szara Warta · Kamienne Drzwi · Szronowe Wzgórze · Icemark · Nocny Fort · Głębokie Jezioro · Brama Królowej· Czarny Zamek · Dębowa Tarcza · Leśna Strażnica · sobolowy Dwór · Szronowa Brama · Długi Kurhan · Pochodnie · Zielona Warta · Wschodnia Strażnica

Najsłynniejsze Zamki

 • Czarny Zamek, największy zamieszkany zamek, leży na północnym końcu Królewskiego Traktu. Na początku „Gry o Tron” mieszka w nim ok. 600 braci.
 • Wieża Cieni, najbardziej wysunięte na zachód stanowisko Nocnej Straży, na początku „Gry o Tron” obsadzone 200 ludźmi.
 • Wschodnia Strażnica, miasteczko portowe Nocnej Straży z najmniejszym garnizonem.
 • Nocny Fort, najstarszy i największy zamek Nocnej Straży. Tam znajduje się „Czarna Brama”, sekretne przejście przez Mur, zapieczętowana magicznymi, starożytnymi drzwiami z czardrzewa, które otwierają się tylko przed braćmi Nocnej Straży.
 • Głębokie Jezioro, wybudowane 7 mil na wschód od Nocnego Fortu, miało go zastąpić. Budowę opłaciła królowa Alysanne Targaryen.
 • Brama Królowej, początkowo zwana Śnieżną Bramą, zmieniła nazwę po tym, jak królowa Alysanne spała tam przez jedną noc w czasie jej wizyty na Murze.

Dar i Nowy Dar

Dar to pas ziemi o długości 25 mil na południe od Muru. Nocna Straż otrzymała go od króla Brandona Starka z Północy. Przez lata Straż uprawiała ziemie Daru, ale gdy liczba Braci zmniejszała się, rąk do pracy było coraz mniej, by orać pola, zajmować się pszczołami i sadami. Dzicy przejęli większość terenu. Królowa Alysanne, żona króla Jaehaerysa Pojednawcy, chciała przywrócić świetność Nocnej Straży. Podarowała im drugi tak duży pas ziemi, w nagrodę za obronę Królestwa. Na terenie zwanym „Nowym Darem” powstały miasteczka i wioski, które pomagały Nocnej Straży płacąc podatki oraz wysyłając towary i pracowników. Z czasem Nowy Dar wyludnił się, ludzie przenieśli się na południe, w góry lub na ziemie Umberów na wschodzie od Królewskiego Traktu, by uniknąć napaści dzikich.[5]

Najbliższym zamieszkanym miejscem od Czarnego Zamku jest Mole's Town, osada, w której jest burdel często odwiedzany przez braci z Nocnej Straży.

Statki

Nocna Straż korzysta z niewielkiej floty przy Wschodniej Strażnicy. Znane statki Nocnej Straży to: Kos, Wrona Burzy i Szpon.

Znani członkowie

Jon Snow, 998 Lord Dowódca - by Marc Fishman ©

Ostatni Lordowie Dowódcy

 • Lord Jeor Mormont, 997 Lord Dowódca Nocnej Straży, zwany "Starym Niedźwiedziem". Pod koniec swego życia martwił się, że coraz więcej Strażników ginie poza Murem, w tym Pierwszy Zwiadowca, Benjen Stark. Jest też coraz więcej wieści o dzikich uciekających na południe i ginących z niewiadomego powodu. Mormont zarządził wyprawę, by zbadać co dzieje się za Murem. Większość braci, która z nim wyruszyła zginęła w Bitwie o Pięść Pierwszych Ludzi. Mormont został zabity przez własnego zwiadowcę, gdy wybuchł bunt.
 • Lord Jon Snow, 998 Lord Dowódca Nocnej Straży.

Dawni Lordowie Dowódcy

Bracia

 • Bezbrody Dick, zwiadowca.
 • Benjen Stark, Pierwszy Zwiadowca, młodszy brat Eddara Starka. Zaginął poza Murem, uznany za zmarłego.
 • Blane, starszy zwiadowca, prawa ręka Qhorina Półrękiego, dowódca ludzi z Wieży Cieni. Zginął w czasie bitwy o Pięść Pierwszych Ludzi.
 • Bowen Marsh, Lord Zarządca Nocnej Straży. Poprowadził udaną, ale z dużymi stratami, bitwę z dzikimi najeźdźcami w Rozpadlinie, na zachód od Wieży Cieni.
 • Chett, były zarządca maestera Aemona, zastąpiony potem przez Sama. Odesłany do zagrody, żeby opiekował się psami. Spiskował, żeby zabić Mormonta, ale sam został zabity i zmienił się w ożywionego trupa.
 • Cotter Pyke, dowódca Wschodniej Strażnicy.
 • Donal Noye, jednoręki płatnerz i kowal w Czarnym Zamku. Osobisty płatnerz rodu Baratheonów, zrobił młot dla Roberta zanim stracił rękę podczas Rebelii Greyjoya. Zabity przez Maga Mocarnego, króla olbrzymów, pod Murem w czasie Bitwy o Czarny Zamek
 • Eddison Tollett, zarządca zwany "Eddem Cierpiętnikiem" ze względu na sarkastyczny, czarny humor.
 • Jarmen Buckwell, starszy zwiadowca. Przeżył Bitwę o Pięść Pierwszych Ludzi i wrócił do Czarnego Zamku.[7]
 • Ser Denys Mallister, dowódca Wieży Cieni.
 • Janos Slynt, były dowódca Straży Miejskiej w Królewskiej Przystani, potem Lord [Harrenhal]], wreszcie Brat Nocnej Straży. Sługus rodu Lannisterów, wygnany na Mur przez Tyriona Lannistera, który chciał pozbyć się korupcji w Królewskiej Przystani i samego Slynta. Ojciec Tyriona, Tywin Lannister próbował zrobić ze Slynta marionetkę Lannisterów w Nocnej Straży, Slynt niemal został Lordem Dowódcą. Gdy na to stanowisko wybrano Jona, nowy Lord Dowódca dokonał egzekucji Slynta.
 • Maester Aemon, maester Czarnego Zamku, jeden z ostatnich członków rodu Targaryenów. Zmarł na morzu dożywszy sędziwego wieku, w czasie podróży z Samem.
 • Ser Mallador Locke, rycerz i zwiadowca. Zginął w czasie bitwy o Pięść Pierwszych Ludzi.
 • Othell Yarwyck, Pierwszy Budowniczy Nocnej Straży.
 • Qhorin Półręki, dowódca z Wieży Cieni, zwiadowca, zabity w Wąwozie Pisków. Nakazał Jonowi, żeby go zabił i zyskał tym zaufanie dzikich.
 • Thoren Smallwood, został Pierwszym Zwiadowcą po zaginięciu Benjena Starka. Zabity przez ożywionego trupa niedźwiedzia w czasie bitwy o Pięść Pierwszych Ludzi.
 • Samwell Tarly, syn znanego dowódcy Randylla Tarly’ego. Gruby i tchórzliwy. Wysłany przez lorda Snowa do Cytadeli po bitwie o Pięść Pierwszych Ludzi.
 • Ser Jaremy Rykker, starszy zwiadowca i rycerz. Zabity przez ożywionego trupa w Czarnym Zamku.
 • Ser Waymar Royce, nowy zwiadowca, rycerz. Zabity przez Innego.
 • Ser Wynton Stout, zwiadowca, w starszym wieku.
 • Mały Paul, prostoduszny brat. Spiskował, by zabić Jeora Mormonta aż do czasu, kiedy Bracia zostali zaatakowani na Pięści Pierwszych Ludzi. Paul ratuje Samwella Tarly’ego. Potem zostaje zabity przez Innego i wraca jako ożywiony trup.
 • Kamienny Wąż, zwiadowca z Wieży Cieni. Towarzysz Qhorina Półrękiego i najlepszy wspinacz górski w Straży. Zaginął, jest uznawany za zmarłego po tym, jak próbował samemu przejść Mroźne Kły.
 • Ulmer, siwobrody wyjęty spod prawa, kiedyś członek Bractwa z Królewskiego Lasu. Dobry łucznik.
 • Yoren, starsza „wędrowna wrona”, rekrutujący do Straży. Próbował zabrać Aryę Stark na Północ, ale został zabity przez ludzi Lannisterów, którzy szukali wyjętego spod prawa Berica Dondarriona.

Zobacz także Znani członkowie Nocnej Straży

Cytaty

Każdy członek Nocnej Straży jest mile widziany w Winterfell i może tu gościć tak długo, jak zechce.[8]

- Robb Stark


Przypisy