Starcie Królów

Z Wiki Westeros
Wersja z dnia 07:19, 5 sie 2015 autorstwa Budrys (dyskusja | edycje) (Zastępowanie tekstu - "Zachód" na "Krainy Zachodu")

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Starcie królów
Błąd przy generowaniu miniatury Brak pliku

I wydanie polskie
Autor George R. R. Martin
Orginalny tytuł Starcie Królów
Tłumacz Michał Jakuszewski
Kraj Stany Zjednoczone
Język angielski
Serie Pieśń Lodu i Ognia
Gatunek Fantasy
Wydawca Zysk i S-ka
Wydany sierpień 2000 (I wydanie), marzec 2012 (II wydanie - twarda oprawa), październik 2012 (II wydanie - miękka oprawa_
Typ miękka okładka, twarda okładka
Stron 926 (I wydanie), 1020 (II wydanie - twarda oprawa), 1022 (II wydanie - miękka oprawa)
ISBN ISBN 83-7150-789-5 (I wydanie), ISBN 978-83-7506-995-2 (II wydanie - twarda oprawa), ISBN 978-83-7506-969-3 (II wydanie - miękka oprawa)
Poprzedni tom  Gra o Tron
Następny tom  Nawałnica Mieczy

Starcie królów (ang. Starcie Królów) - drugi tom siedmioczęściowej sagi fantasy Pieśń Lodu i Ognia amerykańskiego pisarza George R. R. Martina. Po raz pierwszy wydana w listopadzie 1998 roku w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych ukazała się w marcu 1999 r.

Starcie królów to także tytuł pierwszego dodatku do gry planszowej Gra o tron.

Fabuła

Starcie królów podejmuje opowieść w momencie zakończenia Gry o Tron. Siedem Królestw nawiedzanych jest kolejnymi wojnami, Nocna Straż przygotowuje wyprawę na północ od Muru, a na dalekim wschodzie Daenerys Targaryen kontynuuje misję powrotu do Siedmiu Królestw i odebrania należnego dziedzictwa.

Powieść obejmuje większość roku 299 po lądowaniu.

Wątek Siedmiu Królestw

Sytuacja w Siedmiu Królestwach komplikuje się, kiedy do gry wkraczają Greyjoyowie. Robb Stark próbuje nawiązać z nimi sojusz, ale ponosi porażkę. Greyjoyowie nacierają na zachodnie wybrzeże Północy. Żelaźni Ludzie przejmują kontrolę nad Fosa Cailin, Torrhen's Square oraz Deepwood Motte.

W Winterfell Bran Stark opiekuje się zamkiem i zaczyna mieć dziwne sny. Znajduje sobie swoje nowych przyjaciół, Jojena i Meerę Reedów - dzieci bliskiego przyjaciela Eddarda Starka, lorda Howlanda - którzy przyjeżdżają z Strażnica nad Szarą Wodą i wykazują zainteresowanie jego snami.

Stannis Baratheon ogłasza się królem Westeros, mając wsparcie lordów Wąskiego Morza i Melisandre, czerwoną kapłankę wschodniego boga R'hllora. Zdenerwowany roszczeniami młodszego brata, Renly'ego, do tronu, Stannis obiera jako stolicę Koniec Burzy, zmuszając Renly'ego do marszu na wschód. Renly'emu towarzyszy Catelyn Stark, podróżująca na południe w celu zawarcia sojuszu przeciw Lannisterom. Renly zamierza zniszczyć brata swoją liczniejszą armią. Niespodziewanie pojawia się tajemniczy cień, który wchodzi do namiotu Renly'ego i zabija go. Zaskoczone Catelyn i Brienne z Tarthu uciekają z miejsca zbrodni. Po utracie Renly'ego Lordowie Burzy poddają się Stannisowi. Wierny Stannisowi Davos Seaworth (były przemytnik) przemyca Melisandre pod zamek w Krańcu Burzy w małej łodzi. Ku jego przerażeniu, Melisandre "rodzi cień", który wnika do Krańca Burzy i zabija upartego kasztelana.

W Królewskiej Przystani Tyrion Lannister przyjmuje po lordzie Tywinie obowiązki Namiestnika. Spiskując przeciwko swojej siostrze Cersei, Tyrion wzmacnia obronę miasta. Dowiadując się o śmierci Renly'ego, Tyrion rozważa dwie drogi. Wie, że Tyrellowie niechętnie poddadzą się Stannisowi, więc postanawia złożyć im lepszą ofertę. Myśli także o przeciągnięciu na swoją stronę Martellów z Dorne. Wysyła Littlefingera na pertraktacje z Tyrellami oraz posłańców do Dorne. Zdobywa wsparcie Littlefingera, obiecując mu posadę lorda Harrenhal. Negocjacje kończą się planami ślubu. Lord Mace Tyrell zgadza się na wydanie córki Margaery za króla Joffreya, a książę Doran Martell wyraża zgodę na ślub syna Trystana z siostrą Joffreya, Myrcellą.

Theon Greyjoy prowadzi niewielki oddział Żelaznych Ludzi na północ i zdobywa Winterfell, biorąc Brana i Rickona Starków za zakładników. Siostra Theona, Asha, sugeruje opuszczenie miasta i ucieczkę, nim z odsieczą przybędą ludzie z północy, jednak Theon uparcie próbuje utrzymać nowy zamek. W końcu przybywają silne siły Północy i znajdują ciała, jak mniemają, Brana i Rickona Starków. Kiedy wybawcy osiedlają się wokół Winterfell, oddział Boltonów wiedziony przez bękarta lorda Roose'a Boltona, Ramsata Snowa, zwraca się przeciw pozostałym i pozbywa ich. Theon chętnie otwiera bramy przed nowymi "sojusznikami", ale zostaje zdradzony i wzięty do niewoli. WInterfell zostaje spalone a Ród Boltonów wracają do Dreadfort. Niedługo później Bran i Rickon wychodzą cało z ukrycia i postanawiają się rozdzilić. Osha, dzika kobieta służąca w Wintefell, obiecuje dbać o bezpieczeństwo Rickona, zaś Bran i Reedowie ruszą na północ, na Mur.

Robb Stark prowadzi swoją armię na Krainy Zachodu i odnosi sukcesy w wielu bitwach z siłami Lannisterów, zwycięża w bitwie pod Oxcross, zmierza na Ashemark i Turnię. Tywin Lannister niechętnie opuszcza Harrenhal i próbuje przejść nieopodal Riverrun, gdzie zatrzymuje go Edmure Tully, brat Catelyn Stark i dziedzic lorda Hostera. Lannisterowie unikają w ten sposób pułapki zastawionej przez Robba, za to maszerują szybko na południe, by dołączyć do nowych sojuszników, Tyrellów.

Arya Stark, udając chłopca imieniem Arry, zostaje zabrana na północ przez Yorena jako nowy rekrut do Nocnej Straży. Zostają zaatakowani przez jeźdźców Lannisterów pod wodzą ser Amory'ego Lorcha, Yoren zostaje zabity na wybrzeżach Oka Boga. Arya ucieka z Gendrym, Gorącą Bułką i Lommym Zieloną Łapka, ratując przy tym Jaqena H'ghara, Rorge'a i Kąsacza, trzech przestępców prowadzonych na Mur. Niedługo później Arya, Gendry i Gorąca Bułka zostają złapani przez mężczyzn pod dowództwem Gregora Clegane'a; ranny Lommy traci życie. Trafiają do Harrenhal i zaczynają pracować jako służba w zamku.

Kiedy Arya służy w Harrenhal pod imieniem "Łasica", Jaqen H'ghar, Rorge i Kąsacz znów się pojawiają jako członkowie Dzielnych Kompanionów. Za ocalenie życia, H'ghar obiecuje Aryi zabicie trzech wybranych przez nią ludzi. Arya wybiera Chiswycka, żołnierza armii Gregora Clegane'a, Weese'a, zarządcę służby i samego Jaqena H'ghara. Dwa pierwsze morderstwa wykonuje bez zbędnych pytań; w zamian za trzecie Arya pozwala H'gharowi pomóc w zabiciu lannisterskich żołnierzy strzegących Robetta Glovera, którego pojmali Dzielni Kompanioni. Kiedy Glover zostaje uwolniony, Dzielni Kompanioni dołączają do Północy. Panowanie nad Harrenhal zostaje powierzone Roose'owi Boltonowi, któremu Arya służy.

Jaqen H'ghar daje Aryi tajemniczą monetę i mówi, by szukała go w Braavos, gdyby chciała poznać jego sekrety. Następnie przyjmuje nową tożsamość i odchodzi. Roose Bolton zrzuca Lorcha do dołu z niedźwiedziem i wysyła armię Północy na Duskendale, by podejść Królewską Przystań od północy. Twierdzi, że to rozkazy od Robba Starka. Arya zabija jednego z jego strażników i ucieka z Harrenhal z Gendry i Gorącą Bułką.

Armia Stannisa Baratheona dociera do Królewskiej Przystani od strony lądu i morza. Tyrion Lannister więzi flotę Baratheona na wodach Czarny Nurt za pomocą wielkiego łańcucha i niszczy ją, detonując beczki z dzikim ogniem w pobliżu statków. Mimo poważnych strat niektórzy ludzie Stannisa lądują na północnym brzegu, gdzie rozbija ich dzielna szarża pod wodzą Tyriona. Tyrion prawie traci życie po zdradzie jednego z królewskich strażników, ser Mandona Moore'a, ale ratuje go jego giermek, Podrick Payne. Bitwa kończy się, gdy Stannis zostaje niespodziewanie zaatakowany z flanki przez Tywina Lannistera i Tyrellów. Baratheon z trudem ucieka z kilkoma setkami żołnierza i niewieloma statkami.

W Riverrun Catelyn Stark rozpacza po domniemanej śmierci Rickona i Brana. Przepytując więzionego Jaime'a Lannistera sięga po miecz.

Wątek na Murze

Nocna Straż kieruje się na północ od Muru do Nawiedzonego Lasu. Zatrzymują się w kwaterze Crastera, dzikiego będącego informatorem Straży. Idą dalej i rozbijają obóz w ruinach fortecy zwanej Pięścią Pierwszych Ludzi. Martwiąc się położeniem i działaniami króla za Murem, Mance'a Raydera, Lord Dowódca Jeor Mormont wysyła Jona Snowa i Qhorina Półrękiego na rekonesans do Wąwozu Pisków.

W wąwozie Snow i Półręki odkrywają znaczą aktywność dzikich. Zostają przyłapani, Półręki rozkazuje Snowowi przeniknąć do dzikich, udając zdrajcę Straży. By przekonać dzikich, Snow musi zabić Półrękiego. Dzika dziewczyna Ygritte zgadza się rozmawiać z Mancem Rayderem w imieniu Jona. Licząca dziesiątki tysięcy dzikich armia zmierza na Mur.

Wątek na Wchodzie

Mimo trzech małych smoków, Daenerys Targaryen ma coraz mniej sojuszników. Większość ogromnej dothrackiej armii jej męża Khala Drogo rozbiła się na mniejsze, a ona została tylko z braćmi krwi, ser Jorahem Mormontem i około setką innych. Okrzykują ją "Matką smoków" i przysięgają jej wierność.

Daenerys rusza na wschód przez Czerwone Pustkowie. W trudnych warunkach traci wielu ludzi. Wreszcie dociera do opuszczonego miasta Vaes Tolorro. Tam wędrowcy znajdują czystą wodę, owoce i upragniony odpoczynek. Bracia krwi Daenerys przeszukują okolicę i znajdą drogę do miasta handlowego, Qarthu na Morzem Nefrytowym. Mieszkańcy Qarthu szaleją na punkcie Daenerys i jej smoków, ale próby zjednania sobie ich pomocy w walce o tron Westeros kończą się fiaskiem. Dany idzie do Domu Nieśmiertelnych, by zawrzeć sojusz z potężnymi magami, ale zamiast tego wychodzi z niepokojącymi i dziwnymi obrazami. Jej smok Drogon pali Dom Nieśmiertelnych, wzbudzając oburzenie Gqrthańczyków i zmuszając Daenerys do opuszczenia miasta. W ślad za nią rusza zabójca i próbuje ja zabić, ale jego próba zostaje udaremniona przez dwóch nieznajomych: grubego wojownika Silnego Belwasa i jego giermka, starego Arstana Białobrodego. Podają się za przedstawicieli Illyria Mopatisa i chcą zabrać Daenerys z powrotem do Pentos. Dziewczyna zgadza się towarzyszyć im do Wolnych Miast.

Bohaterowie

Historia opowiadana jest z perspektywy 9 postaci i jednej z prologu:

Nagrody i nominacje

 • Locus Award – Najlepsza Powieść (Fantasy) - zwycięstwo - 1999
 • Nebula Award – Najlepsza Powieść - nominacja - 2000
 • Ignotus Award – Najlepsza Powieść (Zagraniczna) - zwycięstwo - 2004

Adaptacja telewizyjna

Nawałnica mieczy została przeniesiona na ekrany przez HBO jako drugi sezon udanej adaptacji Gry o Tron[1] Zdjęcia rozpoczęta w lipcu 2011, pierwszy odcinek wyemitowano 1 kwietnia 2012.[2]

Wydania

 • Brazylia: "A Fúria dos Reis: As Crônicas de Gelo e Fogo, Livro Dois" [Editora Leya (2011)]
 • Bułgaria: "Сблъсък на Крале"
 • Chiny: "列王的纷争", 重庆出版社(2006).
 • Chorwacja: "Sraz kraljeva"
 • Czechy: Střet králů
 • Dania: "De strijd der koningen" [Luitingh-Sijthoff (1999)]
 • Estonia: dwa tomy "Kuningate heitlus" [Varrak (2008,2009]
 • Finlandia: "Kuninkaiden koitos"
 • Francja: trzy tomy "La bataille des rois", "L'ombre maléfique", "L'invincible forteresse" [twarda oprawa: Pygmalion (2000); oprawa miękka: J'ai Lu (2002)]
 • Grecja: dwa tomy "Σύγκρουση Βασιλέων" [Anubis (2005)]
 • Hiszpania: "Choque de reyes" [Gigamesh (2003)]
 • Izrael: dwa tomy עימות המלכים
 • Japonia: 王狼たちの戦旗 (Bitwa Klanu Króla=Wilka) [twarda oprawa: Hayakawa Publishing Corporation (2004), dwa tomy; miękka oprawa (2007), pięć tomów]
 • Korea: 왕들의 전쟁
 • Niemcy: "Königsfehde" [jeden tom, Fantasy Productions (2004)]; dwa tomy "Der Thron der Sieben Königreiche", "Die Saat des goldenen Löwen" [Blanvalet (2000)]
 • Norwegia: dwa tomy "Kongenes kamp" (2012), "Dragenes dronning" (2012)
 • Portugalia: dwa tomy "A Fúria dos Reis", "O Despertar da Magia" [Saída de Emergência (2008)]
 • Rosja: "Битва королей" [jeden tom, AST (2004, 2005, 2006)]; "Битва королей. Книга 1", "Битва королей. Книга 2" [dwa tomy, AST (2000)]
 • Rumunia: dwa tomy "Încleştarea Regilor"
 • Serbia: "Sudar kraljeva"
 • Słowenia: "Spopad kraljev" (2008)
 • Stany Zjednoczone: "Starcie Królów" [Bantam Books (1999)]
 • Szwecja: "Sagan om Eld och Is: Kungarnas Krig"
 • Turcja: "Kralların Çarpışması" [Epsilon yayınevi (2011)]
 • Węgry: "Királyok csatája" [Alexandra]
 • Wielka Brytania: "Starcie Królów" [Voyager Books (1998)]
 • Włochy: "Il regno dei lupi", "La regina dei draghi" [dwa tomy Mondadori (2002)]; "Lo scontro dei re" [jeden tom jako część kolekcji Urania Fantasy - Le grandi saghe (July 2008)]

Przypisy

Ta strona zawiera treści z angielskiej Wikipedii. Pierwotna treść była w Starcie Królów. Lista autorów jest dostępna w historii strony of Starcie Królów. Podobnie jak w Wiki Westeros, zawartość Wikipedia dostępna jest pod GNU Free Documentation License.